Светосавска академија у Бијељини - ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: Свети Сава - Српски Мојсије

Његовог Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије позвао је вечерас Србе да живе у земаљском и духовном јединству и да сачувају Косово и Метохију у оквиру Србије.

„Јер без Косова и Метохије немамо темеља, постајемо апатриди, беземљаши, људи без своје историје и коријена“, рекао је владика у обраћању на Светосавској академији у Епархијском културном центру у Бијељини.

Епископ Фотије је за Светога Саву рекао да је обожена, охристовљена личност и за српски народ што и Мојсије за Јевреје, те да по његовом законоправилу треба да живе.

Универзитетски професор Димитрије Ћеранић је у бесједи подсјетио да човјек живи док га се сјећају и оцијенио да је Свети Сава и данас жив и да га живим чине чак и они који га оспоравају као просвјетитеља, богослава и државника.

„Они који у духу новог времена покушавају да убију и сјећање на Светога Саву, хватајући нас разним мрежама, друштвеним и дигиталним, тјерају нас у којекакве европске и атлантске уније, везују нас некаквим правно обавезујућим споразумима са самим собом тако да би Пећ и Призрен постали туђина, они не знају да гријех кажњава сам себе својим бесмислом“, истакао је Ћеранић.

Он је поручио да је утемељитељ јединствене српске нације и државе Свети Сава бесмртан и да залудни залуд релативизују све и свја, упутивши им мудрост - гдје Бог није на првом мјесту, ништа није на своме мјесту.

У програму Светосавске академије учествовали су ученици Гимназије ''Филип Вишњић'' и Музичке школе ''Стеван Стојановић Мокрањац'' из Бијељине, а међу многобројним грађанима који су присуствовали академији били су и градски челници.

Српска православна црква сутра ће прославити Светог Саву, утемељивача српске цркве, државе и школства, а Савиндан се обиљежава у свим школама у Србији и Републици Српској као школска слава.

​Извор: СРНА

СВЕТИ САВА АКАДЕМИЈА БИЈЕЉИНА ДИМИТРИЈЕ ЋЕРАНИЋ