МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ОБНОВЉЕНИ ХРАМ У СРПСКОЈ ГРАПСКОЈ

Освећење храма је Педесетница за свако место, доносећи му благодат Духа Светога, а пуноћа нашег живота је причешће Телом и Крвљу Христовом, јер без Христа немамо живот вечни - рекао је Митрополит Фотије данас у Српској Грапској.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Српска Грапска, 24. септембар 2024. – У недељу XIII по Духовима, Његово Високопреосвештенство митрополит зворничко-тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у храму Вазнесења Господњег у Српској Грапској, код Добоја, поводом освећења генерално обновљеног храма.

Високопрепосвећи митрополит Фотије обратио се сабраном народу беседом коју вам преносимо у целости:

Часни оци, господине градоначелниче, уважена господо, драга браћо и сестре, мала децо на хору – нека вас Господ благослови да лепо певате.

Данас смо у Српској Грацкој осветили овај дивни храм Вазнесења Господњег – Спасовдана, како се у народу каже. Ово је круна онога што смо радили ових дана у добојском намесништву. Имали смо освећења, вечерње службе, Литургије, рукоположење у чин свештеника и рукоположење у чин ђакона. Данас смо произвели двојицу протојереја. Заиста, ових дана смо доживели пуноћу литургијског и благодатног живота.

Радујем се што смо данас могли да осветимо овај дивни храм који је реновиран, украшен и враћен на неке старе поставке наших православних храмова. То се види по иконостасу и иконама, и ако Бог да, да се настави са осликавањем. Наш православни храм је потпуно завршен тек када се ослика. Други храмови, код римокатолика и протестаната, немају фрескопис. Они су заборавили на традицију Седмог васељенског сабора и теологију иконе. Ми, хвала Богу, то чувамо.

Када освећујемо један свети храм, подсећамо се великог догађаја када је Дух Свети сишао на апостоле на Педесетницу. То је освећење Цркве Божје. Дух Свети је надахнуо апостоле да иду и проповедају Јеванђеље по читавом свету. Свети апостол Павле нас људе назива храмовима Духа Светога, јер у Светом Крштењу доживљавамо своју личну Педесетницу. Тада Свети Дух силази на нас и у нама обликује самог Христа. У нама умире стари човек, а васкрсава Христос.

Крштење је праслика проласка кроз Црвено море, из Египатског ропства, када је Израиљ дошао у Земљу Обећану. Тако смо ми Крштењем ушли у нову Земљу Обећану – Цркву Христову. Ту нам Господ припрема и дарује Царство Небеско, посебно кроз Свете Литургије, када се причешћујемо Телом и Крвљу Христовом. Пуноћа нашег живота је причешће Телом и Крвљу Христовом.

Зато треба да се охрабримо и схватимо да се Литургија служи ради нас и ради нашег спасења. У Литургији се причешћујемо Васкрслим Христом, добијамо благодат и силу Васкрсења и пуноћу живота. Зато није добро да чекамо постове да бисмо се причестили. Ми живимо Христом. Христос је наш живот. Без Христа немамо живота у себи, имамо само краткотрајан биолошки живот, али ми желимо живот вечни.

Данашњи догађај освећења овог светог храма је једна Педесетница за ово место. Отац Миливоје, ваш духовник, рекао ми је да је главна слава овде недеља по Спасовдану, а други празник би требао бити недеља по Рођењу Пресвете Богородице. То је традиција коју би требало држати, ако Бог да. Данас је великим освећењем освећен овај храм, и било би добро да се то обележава као преслава.

Захваљујем свима који су помогли да се ова светиња обнови и да данас осветимо овај храм. Овде су данас петорица свештеника који су раније служили у овој парохији и уградили се у ову светињу. Захваљујем им у име своје, у име Цркве и Епархије, за сав труд који су уложили да би млађи свештеници могли наставити њихово дело.

Где год градимо цркве, оне граде нас. Онај ко нема цркву у свом месту, нема духовни темељ. Са црквом долази небеска и вечна димензија. Црква је посебно место Божијег присуства, а Он је посебно присутан у Светим Тајнама, нарочито у Светом Причешћу, када се причешћујемо живим Христом.

Ко разуме Литургију, разуме Цркву. Када сам као студент био у Грчкој, видео сам да људи недељом, чак и када није празник, иду у цркву и причешћују се у великом броју. Сви знају шта је Причешће и стреме живом Христу.

Данас, освећење овог храма је велики благослов, и сви ми смо учесници тог благослова. Трудимо се да живимо достојно Јеванђеља Христовог, да у нама обитава благодат Божја, и да живимо као благочестиви хришћани и прави Срби, домаћини у векове векова.

Нека сте Богом благословени. Захваљујем свима који су помогли, и онима који ће помоћи да се овај храм доврши и ослика. Нека Бог благослови све вас, живели и свако добро даровао!

​Током литургије, митрополит Фотије је рукоположио вероучитеља из Добоја, Александра Цвијановића, у чин ђакона, чиме је овај дан постао посебно радостан за ову заједницу.

Такође, свештеници, отац Миливоје Тешановић, надлежни парох у Српској Грапској, и Ненад Јеремић, парох у Гаревцу код Модриче, одликовани су чином протојереја, у знак признања за њихов дугогодишњи рад и преданост Цркви.

Након свете Литургије, обављен је трократни литијски опход око храма, у присуству многобројног свештенства из добојског и околних намесништава, као и верног народа овога краја.

Кумови овог јубилеја, обележавања 130 година од првог освећења храма, били су градоначелник Добоја, Борис Јеринић, и господин Младен Јоксимовић. За кума храмовне славе следеће године изабран је Ненад Чађо.

Овај велики духовни догађај окупио је вернике који су са радошћу учествовали у молитвеном сабрању, делећи духовну и славску радост обнове храма који чува вишевековну традицију овог краја.

СВЕТИ ЈОАКИМ И АНА СРПСКА ГРАПСКА ЈУБИЛЕЈ ОСВЕЋЕЊЕ РУКОПОЛОЖЕЊЕ ЧИН ГРАДОНАЧЕЛНИК ДОБОЈ БОРИС ЈЕРИНИЋ