ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: НАРОД, И БЛАГОСЛОВ СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ, ЈЕ ПОБЕДИО

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије данас је у Храму Рођења Пресвете Богородице у Прибоју код Лопара служио свету архијерејску Литургију у част 137 година од освећења овог храма на празник Светог мученика Агатоника.

Драга браћо и сестре, нека је срећан и благословен данашњи дан и храмовна слава свети мученик Агатоник. Успомена на  мученике нас подсећа да је наша вера у темељима мучеништво. До 313. године, док цар Константин није дао слободу хришћанству, бити хришћанин значило је бити мученик. Прогањан, хапшен, мучен, без икаквог разлога и кривице. Само зато што су хришћани веровали да је Христос Богочовек. А власти су сматрале да су њихови, римски императори – богови. Њихова једина кривица је била што су желели да се клањају истинском Богу а од њих је тражено да се клањају земљаским владарима.

Исти феномен имамо и данас у разним облицима. Најбоље се види, ових дана, у Црној Гори. Тражено је од народа да се клања једном режиму и једном човеку, а не Богу живом и Његовим светињама. Ипак, народ, и благослов светог Василија Острошког, је победио. Сада очекујемо слободу православне Цркве. Светиња је победила оно што није свето, рекао је Епископ Фотије у својој бесједи.

Након Литургије и опхода око храма одржан је помен погинулим борцима Војске Републике Српске и цивилним жртвама рата из парохије прибојске и растошничке.

Старјешина храма протојереј-ставрофор Јеремија Лазић истакао је да мајевички вјерници све чешће долазе у своје цркве.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА СВЕТИ АГАТОНИК МАЈЕВИЦА ПРИБОЈ ХРАМОВНА СЛАВА