ЕПИСКОП ФОТИЈЕ У НАВЕЧЕРЈЕ БОГОЈАВЉЕЊА БОГОСЛУЖИО У МАНАСТИРУ ЧАСНОГ КРСТА

Фото: Зоран Лукић
У суботу, 18. јануара 2020, када наша света Црква прославља Свете Теопемта и Теону – КРСТОВДАН, у присуству великог броја вјерника, Његово Преосвештенствов Епископ зворничко-тузлански господин Фотије служио је свету архијерејску Литургију у манастиру Часног Крста у Сувом Пољу код Бијељине.

Домаћин, игуман Нектарије, дочекао је Епископа са вјерујућим народом у чије име је изразио топле ријечи добродошлице.

Епископу су саслуживали, у братској љубави и Христовој оданости, архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Озрен, протојереј Миладин Кршић, парох сувопољски и протођакон Славољуб Милошевић као и мноштво народа који се окупио око ове Свете обитељи и причестио Пресветим Даровима на данашњој Литургији.

На крају Литургије, Епископ Фотије служио је и велико освећење воде – крстовданско.

Празник Крстовдан, који је један заједнички празник са Богојављењем, везује се за Богојављење и крштење Исуса Христа, као и за дан посвећен Светом Јовану Крститељу, који Га је крстио у ријеци Јордану.

Крстовдан (18. јануара), уочи празника Просветљења – Богојављења је у првим вековима био последњи дан припреме катихуменâ за примање светог Крштења на празник Богојављења.​

У календару Крстовдан 18. јануара није обиљежен црвеним словом, за разлику од Крстовдана који славимо 27. септембра као успомену на проналажење Часног Крста на коме је Господ разапет.

Након Литургије, у манастирској трпезарији, припремљена је трпеза љубави за све присутне.

КРСТОВДАН БОГОЈАВЉЕЊЕ БОГОЈАВЉЕЊЕ МАНАСТИР ЧАСНОГ КРСТА