БАЗИЛИКА СВЕТОГ ПЕТРА У ОКОВИМА

Фото: Википедија
Базилика Светог Петра у ланцима ( итал. Basilica di San Pietro in Vincoli ) је титуларна црква која се налази у центру Рима, северно од Колосеума. Једна је од седам великих ходочасничких базилика у Риму.

Назива се и Basilica Eudoxiana  по царици Ликинији Евдоксији, која је даривала вериге светог апостола Петра папи Лаву I ради чувања у цркви.

Царица Ликинија, (била је римска царица, кћи источноримског цара Теодосија II и жена цара Запада Валентинијана III), добила је окове на поклон од своје мајке свете Евдокије. Света Евдокија је ланце донела са ходочашћа у Свету Земљу. Окови су чувани у Јерусалиму све док их патријарх Јувеналије 439. није поклонио царици Евдокији , која их је пренела у Цариград и даље у Рим где се данас налазе.

Из Википедије, слободне енциклопедије

ЧАСНЕ ВЕРИГЕ СВЕТОГ АПОСТОЛА ПЕТРА РИМ ИТАЛИЈА