Филијални храм - ГРОБЉЕ (Капела св. кнеза Лазара)

Капела Светог великомученика кнеза Лазара и Светих српских новомученика на гробљу у Шамцу

Капела је димензија 7,1х7 метара.

Градња капеле почела је 1993. године према пројекту архитекте Бранка Пешића из Београда.

Темеље је освештао 08. новембра 1993. године епископ зворничко-тузлански г. Василије.

Након завршетка градње капелу је освештао 08. новембра 1994. године надлежни архијереј г. Василије.

Прије ове капеле постојао је храм на гробљу. Тај храм су муслиманско-хрватске паравојне јединице порушиле минирањем 27. јануара 1992. године. Тако је овај храм био први порушени вјерски објекта на тлу Босне и Херцеговине у дисолуцији бивше Југославије.

Земљиште постојећег православног шамачког гробља површине 10000 m² поклонила је Мара Алексић из Шамца.