Шамачка прва

протојереј НЕНАД ТОЈИЋ

старјешина храма

Ђакон: Немања Јокић

Свештениц који су раније службовали на овој парохији:
1. протојереј Јово Лакић (1991-2021)

О парохији

Шамачку прву парохију чине улице: Цара Душана, Николе Пашића, Николе Тесле, Драже Михаиловића, Вука Караџића, Краља Александра и Јована Цвијића, те насеље Јасеник и села Писари и Доња Дубица.

Парохијски храм

Храм Светог великомученика Димитрија у Шамцу. Храм је димензија 18,18х16,3 метара. Градња храма почела је 17. јуна 1925. године.

Темеље је освештао 09. августа 1925. године јереј Димитрије Димитријевић, по благослову епископа шабачког Михаила, администратора Епархије зворничко-тузланске.

Храм је освештао 12/25. новембра 1934. године епископ зворничко-тузлански Нектарије Круљ.

Звоник је одвојен од храма и он је накнадно изграђен, а освештао га је епископ зворничко-тузлански г. Василије 08. новембра 2007. године.
Првобитне иконе на иконостасу у барокном стилу на платну осликао је академски сликар Роман Петровић из Сарајева. Нови иконостас у дуборезу од ораховог дрвета израдили су Симо и Ђорђе Крстановић из Шамца. Иконе на новом иконостасу живописао је Никола Ђуровић из Косјерића. Храм је живописао од 2009. до 2012. године Никола Ђуровић.

Током Одбрамбено-отаџбинског рата 1992-1995. године храм је дјелимично оштећен. Након окончања ратних сукоба обновљен је 1998. године.

Током маја 2014. године град Шамац задесиле су катастрофалне поплаве, ријека Сава излила се из корита и поплавила подручје општине Шамац. Плавни талас у неким дијеловима града прелазио је висину од два метра, те је вода улазила и на друге спратове појединих стамбених објеката. У овој елементарној непогоди поплављени су и храмови Шамачке прве и друге парохије, и то: храм Св. великомученика Димитрија у Шамцу; храм Успења Пресвете Богородице у Доњој Дубици; капела Св. великомученика Лазара и Светих српских новомученика на гробљу у Шамцу; храм Светог Јована Крститеља у Писарима; храм Покрова Пресвете Богородице у Српској Тишини. Вода је нанијела огромну материјалну штету како на храмовима, тако и на свим другим црквеним објектима. Ово је била трагедија која се не памти у новијој историји Шамца.

Источно од данашњег храма Св. Димитрија у Шамцу постојао је стари храм. Првобитно је то била зграда старе српске школе у Шамцу. Уз зграду школе дозидан је храм 1882. године.

Матичне књиге

У парохијској канцеларији чувају се сљедеће парохијске матичне књиге: а) рођених и крштених од 1879. (недостају подаци за период 1948-1952); б) вјенчаних од 1884. године (недостају подаци за периоде 1913-1917. и 1948-1952); в) умрлих од 1884. године (недостају подаци за период 1948-1952).

Након Другог свјетског рата комунистичке државне власти однијеле су матичне књиге и никада нису све враћене. Зато и недостају подаци за поједине периоде.