Лончарско - вучиловачка

Парох:
Никола Пекић, протојереј-ставрофор

О парохији

Лончарско-вучиловачку парохију чине села: Лончари, Вучиловац, Крепшић, Лепница и Марковић Поље. Прије рата овој парохији су припадала и села: Драгановци, Гајеви и Копанице, а данас у овим селима нема православних домова, јер су сви до темеља порушени током Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995).

Парохијски храм

Храм Воздвижења Часног крста Господњег у Лончарима. Градња храма почела је 1974. године. Исте године, октобра мјесеца, темеље је благословом епископа зворничко-тузланског Лонгина Томића освештао протосинђел Василије Качавенда. Градња храма завршена је 1980. године. Храм је освештао у августу мјесецу исте године надлежни архијереј г. Василије.
Храм је оштећен током Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995) дејством хрватске војске из околних села и са територије Републике Хрватске.
Генерална обнова храма почела је 2000. године када је надограђен звоник према пројекту Предузећа „Астра план“ из Брчког. Обнова је завршена 2012. године. Након обнове храм је освештао чином обновљења 23. септембра 2012. године епископ зворничко-тузлански г. Василије.
Иконостас од храстовине у дуборезу израдио је Бранислав Николић из Крагујевца. Иконе на иконостасу живописао је Горан Пешић из Чачка. Храм је живописао током 2011. и 2012. године Горан Пешић из Чачка.

Матичне књиге

Парохијске матичне књиге воде се од 1974. године.