ПРОФЕСОР ДР МИЛОШ КОВИЋ ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ У БИЈЕЉИНИ

Фото: Љубомир Самарџић
Благословом Епископа зворничко-тузланског Фотија 12. децембра 2019. године, у организацији Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске, проф. др Милош Ковић, ванредни професор Филозофског факултета (одељење за историју) Универзитета у Београду, одржао је предавање у Бијељини на тему: Црква као чувар историјске и националне свијести.

У име организатора све присутне поздравио је презвитер Синиша Шаренац.

Српски историчар Милош Ковић поручио је на синоћњем предавању у Епархијском културном центру у Бијељини да је дошло вријеме да се српски народ ослободи од западне парадигме и да престане да гледа на себе очима Енглеза, Нијемаца и Француза, да се сагледа као завјетни народ чије је утемељење Српска православна црква.

Говорећи о теми, професор Милош Ковић је рекао да је српски народ, каквог га је уобличила СПЦ, био заједница вјере, или завјетна заједница. Српски народ је народ који је увијек са собом носио своје свете, као завјет Светог Саве, кнеза Лазара и светих Срба.

На овој генерацији и генерацији наше дјеце и унука је да се обнови завјетна идеја ослобођења и уједињења српског народа, који је издијељен и између којег су повучене крваве границе, против његове воље, оцијенио је професор Ковић.

Професор Ковић је поручио да српски народ нема више времена за идентитетске експерименте, ни да се колеба у својој сржи, наводећи да то мора бити српски и православни идентитет.

Српски идентитет у двадесетом вијеку најбоље је разумио и пројавио владика Николај, који је глас вапијућег пророка у српском народу. Владика Николај може и треба да буде кохезиони фактор српског народа.

Посилије излагања професор Ковић је одговарао на питања публике, која је са искреним одушевљењем поздравила предавање професора Милоша Ковића.

У синоћњем програму свој допринос дали су  чланови Хора цркве Светог Ђорђа из Бијељине, на челу са професорицом Биљном Јефимић, који су отпојали на почетку предавања Химну Светом Сави и на крају сабрања кондак Пресветој Богородици Достојно јест.

Синоћње излагање дио је циклуса предавања која уочи Божића организује Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске по благослову Његовог Преосвештенства Епископа Фотија.

ПРЕДАВАЊЕ МИЛОШ КОВИЋ МИСИЈСКИ ФОНД