ЈЕРОМОНАХ ДОСИТЕЈ ХИЛАНДАРАЦ: МОНАШТВО 21. ВИЈЕКА НОСИ СЕ СА НОВИМ ИЗАЗОВИМА, НО ИДЕЈА ЈЕ ОСТАЛА ИСТА - СЛУЖБА СВЕВИШЊЕМ

Монашки призив у 21. вијеку – Монаштво и омладина тема је којом је јеромонах Доситеј Хиландарац синоћ у Бијељини отворио циклус предавања која уочи Божића организује Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске по благослову Његовог Преосвештенства Епископа Фотија.

Фото: Љубомир Самарџић

Јеромонах Доститеј Хиландарац  је говорећи о теми ''Монашки призив у 21. вијеку – Монаштво и омладина'' истакао да се временом околности и могућности мјењају, те да то не може шкодити човјеку уколико постоји спознаја мјере.

Ми живимо у овом времену и не можемо потпуно да одбацимо достигнућа савремене цивилизације, која на неки начин нису проблем уколико се употребљавају на прави начин.

Промене су примјетне и у монашком свијету.

Напредак цивилизације је условио да су се појавила и нека нова искушења за монахе. Посебно из разлога што данас манастири нису тако неприступачни као некада. Доступни су великом броју људи. У тим новим условима, монаси не могу увек да одговоре искушењима на адекватан начин. У Средњем веку или раније монаси су имали велику тишину што је предуслов за молитвено тиховање. Сада постоји један, да тако кажем, удар света, за који свако треба бити спреман да га носи.

Отац Доситеј Хиландарац наводи да је некада оријентација према монаштву била природнија, јер су и саме породице биле организоване по реду који се поштовао у манастирима.

Постојао је старешина. Постојала је послушност. Постојале су дужности, или послушања како их зову у манастиру, у оквиру те заједнице. У таквим условима, када су се млади људи одлучивали за монаштво, било им је далеко лакше да се прилагоде на услове монашког живота него у овом времену када се људи негују да буду индивидуалци, да имају разноразна права. Једноставно, негују се у једној саможивости и угодности.

Монаштво 21. вијека носи се са новим изазовима, но идеја је остала иста - служба Свевишњем. Монашки живот данашњице у многоме зависи од духовног породичног насљеђа, али и од духовних узора – рекао је јеромонах Доситеј Хиландарац игуман манастира Ћелије код Лајковца.

Видео снимак: ТВ Слобомир
Текст: БН ТВ