НАВЕЧЕРЈЕ ПРАЗНИКА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ У БИЈЕЉИНИ

Празничним вечерњим богослужењем вечерас је почело прослављање славе Манастира светог Василија Острошког у Бијељини.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
По благослову Преосвећеног владике Фотија, који је молитвено присуствовао, празничним вечерњим богослужењем са петохљебницом је началствовао протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; уз саслужење протојереја Радише Јокића, пароха бијељинског и протођаконâ Немање Спасојевића и Лазара Илића, владичанских ђакона.

Молитвено су били присутни и Епископ новограчанички и средњезападноамерчки г. Лонгин, високопреподобна игуманија Матрона, настојатељица свете Острошке обитељи, као и друга сабраћа свештеници и вјерни народ.

На крају богослужења, Преосвећени владика Фотије је изразио велику захвалност свима који су дошли и уљепшали вечерашње молитвено сабрање и још једном позвао све да се и сутра саберемо на светој Литургији да се заједно помолимо Богу и светом Василију Острошком заштитнику наше Епархије зворничко-тузланске и нашега манастира овде.

Ваше Преосвештенство, часни оци, уважена господо, драга браћо и сестре, дозволите ми само са неколико речи да вас поздравим у навечерје великог празника.

Сутра празнујемо три догађаја, три велика празника. Прво Мали Васкрс, њега празнујемо недељу дана после Васкрса. Сваке недеље празнујемо васкрсење, а сада је посебно пошто је то недеља по самом Васкрсу. Зашто се тако празнује Васкрсење? Зато што се Васкрсли Христос 40 дана јављао апостолима. Није било довољно три и по године које је Он провео са њима на земљи и учио их него је још 40 дана остао да би их поучавао, првенствено тајнама Царства Небеског што је била суштина Његове проповеди и да би их уверио у реалност свога Васкрсења. То су биле две ствари које су биле најдоминантније у том периоду.

Празнујемо и светог апостола Тому једнога од ученика Христових који је по промислу проповедао у Индији, на тим просторима, тамо основао Цркву православну, утврдио веру и мученички страдао за Јеванђеље Христово. Он је такође прибројан 11-ци апостола који су били мученици.

Такође празнујемо нашег великог оца и духовника светога Василија Острошког чудотворца, заштитника ове свете обитељи овде. Великог светитеља који је у рангу Светог Саве и Светог Симеона Мироточивог, наших највећих светитеља. Велика успомена, велики подвижник. Сутра ће бити много људи у Манастиру Острогу и на другим местима где се прославља овај угодник Божији. Има својих цркава и манастира широм васељене, на свим континентима где живе православни Срби који се враћају светом Василију Острошком, његовом подвигу његом учењу, чудотворству и заступништву за наш народ, јер у Острог су долазили људи везани ланцима, а одлазили као јагањци. Толика је благодат присутна у Острогу где су свете мошти. Верујемо и да је овде свети Василије присутан. Имамо дивну фреску на улазу у ову цркву и ја сам назвао овде ову нашу цркву Мали Острог. Молимо се Богу да благослови све нас, овај град, наш манастир, нашу епархију, наш народ овде.

Морам опет рећи јавно, да смо ми предали документа у Свети Архијерејски Синод, а за Комисију за Устав СПЦ, да наша епархија буде враћена у ранг митрополије како је била до 1920. године. Од када је постала до Уједињења је била митрополија. Тада су сви жртвовали по мало да би смо добили поново Патријарха са титулом архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски. Међутим, сада су се времена изменила и сада је врло опасно да у тим југословенским државицама имамо по једну митрополију, зато што то многи покушавају да злоупотребе за црквени сепаратизам, одвајање неког дела наше Цркве од своје матице. Ми то морамо предупредити, то морамо спречити, а спречићемо на црквено-канонски начин, да ми и још по нека епархија, која то заслужује, буде митрополија. Да ли је то овде у БиХ - Републици Српској, Црној Гори, Хрватској слична је ситуација свуда. У сваком случају ми смо то предали, како ће Оци из врха Цркве или они који су директно задужени за Устав о томе просудити не знам, али ми ћемо се молити Богу и народ је за то. Ја кад сам први пут то рекао у Зворнику, нашем најстаријем седишту, после у Тузли. Људи су одушевљени. А и у Бијељини, која је треће седиште настало после рата деведесетих година. Молимо се Богу да буде Његова воља на првом мјесту. Свети Василије Острошки да нас штити и чува, па ако буде ми ћемо се радовати, ако не, сматраћемо да није време и тада ћемо се молити Богу да буде неки други пут, следеће године или кад буде било могуће, али од тога нећемо одустати, зато што то припада овом народу и припада историји овог краја.

Живели и Бог вас благословио и ХРИСТОС ВАСКРСЕ!

На дан Светог Василија Острошког Света архијерејска литургија, у манастиру посвећеном овом Божијем угоднику у Бијељини, почиње у 9.00 часова.

ХРАМОВНА СЛАВА СЛАВА МАНАСТИРА СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ ЕПИСКОП ЛОНГИН СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ