ИЛИНДАНСКИ САБОР У ПОЖАРНИЦИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Завичајно удружења Тузлака у Бијељини и Црквена општина Пожарница, са својим свештеником Николом Чекетићем, и ове године су организовали традиционални „Илиндански сабор Тузлака у Пожарници“, који је одржан данас, другог августа, са почетком у 15 часова код храма Вазнесења Господњег у Пожарници.

Према програму обиљежавања у 17 часова је дочекан Епископ зворничко-тузланског господин Фотије а у наставку је одржана литија око храма и освећење славских дарова са кумом овогодишње славе г. Славишом Вујановићем.

Током литијског опхода око храма извршен је помен код плоче на којој су исписана имена страдалих у Другом свјетском рату, а поменути си и невино страдали у последњем рату.

Храм у Пожарници је миниран у току рата '90-их година након што је православни народ већ био протјеран са својих огњишта.

Данас је храм васкрсао уз помоћ народа који није заборавио своју родну груду, иако од хиљаду и нешто пријератних домаћинстава сада овдје налази тек 47 повратничких домова.

Епископ Фотије се присутнима и Пожарници обратио са неколико ријечи бесједе коју доносимо у наставку:

Часни оци, уважена господо, драга браћо и сестре нека је срећан и благословен данашњи дан свети пророк Илија. Велики ревнитељ Божји који је живео у IX веку пре Христа, али га се сећамо до данас као великог поборника правде. Борио се свети Илија са Вааловим свештеницима у Старом Завету, са лажном вером и идолопоклонством. Остао је запамћен и као чудотворац. Затворио је небо на три године и шест месеци да не буде кише како би се покајао народ који је отпао од Бога. Такву је силу и моћ имао свети пророк Илија. Црква га очекује још једном. Верујемо да ће он поново доћи пред Други Христов долазак и свеопште васкрсење из мртвих. Управо кад се Антихрист зацари и прогласи себе за бога и владара. То је историја коју чекамо, која је пред нама. Зато свети пророк Илија има велико поштовање у нашем народу као чувар и заштитник вере. Као онај који нас води путем правим, путем ревности у православној вери. Путем чувања наших обичаја и традиције. Свега онога што је добро у нашем народу.

Зато је добро да се окупљамо око наших светиња, цркава и манастира као што је традиција овде у Пожарници. Да долазимо овом светом храму и да очувамо своје постојање на овим просторима. Рат је био, народ се у великом броју иселио али ми желимо, и надамо се, да ће народ смоћи снаге да се врати и поново овде живи. Да чувају Пожарницу и овај свети храм. То је благослов Божји а надамо се и у помоћ светог пророка Илије, а поготово наших мученика који су пострадали у Другом светском рату од Јасеноваца и других стратишта, па све до рата '90-их година, јер су и они страдали за веру православну и нашу Републику Српску, закључио је Преосвећени владика Фотије у својој данашњој бесједи.

СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА ПОЖАРНИЦА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ НЕДЕЉКО ЋОРИЋ МИНИСТАР СЛАВИША ВУЈАНОВИЋ ЗЛАТКО МАКСИМОВИЋ