Епископ Фотије: ПРИМЕРОМ ПОУЧАВАЈТЕ ЈЕДНИ ДРУГЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У Прву недељу по Духовима - Свих Светих, 11. јуна 2023.године, Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у Храму Срба светитеља у Церу, парохија Челопек код Зворника. Овом приликом Преосвећени владика Фотије је освештао фрескопис у храму.

Данашњим освећењем труд и залагање свештеника заједно са народом Цера је добио круну. Иконе радио академски сликар и фрескописац мр Гојко Ристановић из Београда заједно са својим помоћником г. Златомиром Максимовићем из Лознице.

Кишно вријеме није спријечило народ да се окупи у великом броју и да са надлежним свештеником, протојерејем-ставрофором Драгишом Томићем, дочека свога Архијереја.

Преосвећеном епископу Фотију данас су саслуживали: протојереј-ставрофор Видоје Лукић, архијерејски намјесник зворнички; протојереј Радиша Јокић, парох у храму Светог Пантелејмона у Бијељини, иначе родом са ове парохије, те протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

Благољепије на Литургији, поред студената, обогатила су дјечица која похађају вјеронауку која су на часовима поред наше живе вјере научили много духовних пјесмица са својим вјероучитељем Момчилом Вуковићем. Да је вјеронаука плодоносна и да жртва и труд свештеника и вјероучитеља није узалуд видјело се најбоље када су сва дјеца пришла и причестила се Пресветим Тајнама Христовим.

Након заамвоне молитве Преосвећни владика Фотије је читао молитве за освећење фресака, а затим је одржао богонадахнуту бесједу која је свима нама извор знања и утјехе у ова тешка и смутна времена.

Освећење фрескописа је благословено дело јер нас позива да се уподобљавамо онима чије фреске смо освештали. Црква Христова нас позива да будемо слични онима којих свет не беше достојан. Који су живели по пустињама, али су били препуни благодати Духа Светога и носиоци вечнога живота. Таквих људи је било кроз читаву историју Цркве, а има их и данас. Чули смо из молитава које смо читали при освећењу да ове фреске сада постају чудотворне. Исцељују болести и изгоне демонске силе, рекао је владика Фотије на почетку своје бесједе и додао:

Веру коју смо наследили од Отаца са Васељенских сабора треба да чувамо неокаљану и неокрњену. Нажалост данас многи хришћани покушавају да релативизују веру. Сви желе да будемо у љубави али не у љубави Светог Духа него у некој хуманистичкој љубави. Велика је одговорност на нама православним да будемо узор другим хришћанима, а о другим религијама и да не говоримо. Како да будемо узор? Својим  животом. Врлински оци нису много говорили. Они су сведочили својим животом. Игуманија примером поучава своје сесте у манастиру. Тако исто и родитељи да васпитавају децу својим примером а не речима.
По благослову епископа Фотија данас је у свим храмовима наше епархије прочитана молитва за заустављање кише и долазак ведрог времена, па тако и у Церу.

Данас смо се посебно помолили да нам дође ведро небо и да заустави Бог ову кишу и ово страдање, молитавама свих угодника Божјих а посебно Срба светитеља.

По завршетку бесједе, највећим признањем Епархије зворничко-тузланске, орденом Краља Драгутина - Преподобног Теоктиста одликован је г. Миле Јокић из Цера, за безрезервну љубав и подршку својој Светој Цркви, а још неколико истакнутих трудбеника око обнове и украшавања храма добило је архијерејске грамате.

Затим је уприличена и богата трпеза љубави као продужетак овог молитвеног сабрања.

Народ Цера је благодаран свом Епископу што је нашао вријеме да учини ову очинску посјету, те су свештеници у име братства и народа даровали свом духовном оцу владичанске одежде у знак захвалности, а на молитвено сјећање овог свечаног дана.

Са нама су данас дијелиле духовну радост и монахиње из Манастира Свети Стефан.

НЕДЕЉА СВИХ СВЕТИХ ЧЕЛОПЕК ЦЕР ОСВЕЋЕЊЕ ОРДЕН