Епископ Фотије: ЦРКВА НЕПРЕСТАНО ВАПИЈЕ ДА ИДЕМО ПУТЕМ ДОБРА

У суботу по Педесетници, 10. јуна 2023.године, Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у храму Свете Петке у Пилици код Зворника. Овом приликом Преосвећени владика Фотије је освештао фрескопис у храму.

Добри домаћини из Пилице на челу са својим свештеником Дарком, организовали су свечани дочек за владику Фотија у порти храма.

По уласку у храм све нас је задивила љепота украшеног храма, а благољепију су допринијели и искусни појци Храма Светог Саве који су за ову прилику дошли из Београда.

- Приметили смо да је за ових 20 година колико је прошло од освећења храма три врсте школе иконописа радило на осликавању овога храма. То нам говори да се наше светиње граде и украшавају уз подвиг'', рекао је на почетку своје беседе владика Фотије и додао:

- Неколико пута смо служили у Пилици. Углавном је то било поводом неке обнове. То значи да се народ овде бори, заједно са својим свештеником, да наши храмови буду жива Црква.

Говорећи о последњим трагичним догађајима у Србији владика је рекао: ''Да Црква непрестано вапије да идемо путем добра. Да своју децу не учимо ''науци'' друштевних мрежа. Чувајте своју децу од тога јер су она као сунђери, све упијају''.

Његовом Преосвештенству су данас саслуживали: протојереј-ставрофор Видоје Лукић, архијерејски намјесник зворнички; протојереј-ставрофор Дражен Вукотић, парох локањски и протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

Послије заамвоне молитве, извршено је освећење фрескописа у храму, а прочитана је и молитва за заустављање падавина.

''Киша потопи нашу земљу. Поља су нам пуна воде. Жито не може да сазри. Једноставно, не иде добро. Молимо се да нам се не понови сценарио из 2014. године.''

Епископ је данас одликовао најистакнутије добротворе када је у питању осликавање фрескописа, али и организација јубилеја 20 година од освећења храма. Господин Дарко Остојић је одликован највећим одликовањем наше епархије, орденом Краља Драгутина - Преподобног Теоктиста. Архијерејске похвалнице су добили Бојан Ивановић, градоначелник Зворника и тројица браће Марковић.

Након молитвеног дијела, уприличен је и кратки културно-умјетнички програм у порти храма, а затим и трпеза љубави уз народно весеље.

ПИЛИЦА ОСВЕЋЕЊЕ ОРДЕН