ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОЗВАО НА МОЛИТВУ ЗА ПРОГОЊЕНЕ МОНАХЕ У КИЈЕВСКО-ПЕЧЕРСКОЈ ЛАВРИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије позвао је вјернике да се моле за монахе у Кијевско-печерској лаври које неправедно прогоне украјинске власти.

Владика Фотије је истакао да се њих више од 300 моле дан и ноћ Богу за спасење читавог свијета.

"Њих прогоне земаљске силе и моћници који се нити Бога боје, нити људи стиде. Ударили су сад на светиње. И Срби су у вријеме Другог свјетског рата имали такве призоре, јер је било гоњење наше Цркве", рекао је епископ Фотије у бесједи у угљевичком храму Свете Петке Параскеве.

Епископ Фотије позвао је Србе да буду мудри и јединствени у ово тешко и изазовно вријеме, те да буду једно са својом Црквом и светињама.

"На такав начин ћемо се очувати у ово тешко вријеме. Иде нам празник Цвети, па Страсна недјеља, и као круна Васкрс. Да будемо на богослужењима, да пратимо шта се дешавало тих дана у граду Јерусалиму за нас и ради нашег спасења", навео је владика Фотије.

Он је нагласио да се на свим литургијама моли за мир читавог свијета и свих постојећих цркава Божијих.

"Нажалост, они који одлучују о миру почињу ратове, од једног до другог. То покреће онај коме је интерес рат и смрт, коме није интерес Црква и људи вјерујући, хришћани, честити људи који живе од дјела руку својих", додао је владика Фотије

У току литургије освештан је часни и животворни Крст.

Литургији је заједно са бројним вјерницима присуствовао начелник Угљевика Василије Перић који је за епископа Фотија рекао да је архијереј који окупља и сабира вјернике на литургијама у црквама Божијим.

"Општина Угљевик је једно са Српском православном црквом", рекао је Перић новинарима.

Он је најавио да ће локална власт у наредном периоду дати још већи допринос да народ и Црква буду још бројнији на овим просторима.

"Наш задатак је да не дозволимо да народ напушта ове дивне просторе, а управо је наша Српска православна црква вијековима сачувала народ и била највећа утјеха и подршка у најтежим временима", навео је Перић.

Текст: Младен Василић
Фото: Епархија зворничко-тузланска

ВАСКРШЊИ ПОСТ НЕДЕЉА СВЕТЕ МАРИЈЕ ЕГИПЋАНКЕ ГЛУВНА СВЕТА МАРИЈА ЕГИПЋАНКА УГЉЕВИК УКРАЈИНА УКРАЈИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА