ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ЈЕДИНСТВОМ И СЛОГОМ ДА ОДОЛИМО ИСКУШЕЊИМА

РУКОПОЛОЖЕЊЕ И СЛАВА ХРАМА У ЧЕЛОПЕКУ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је Свету архијерејску литургију у челопечком храму Свете великомученице Марине који данас прославља истоимену славу.

Дана 30. јула, 2021.године, када наша Света Православна Црква слави Свету великомученицу Марину - Огњену Марију, богослужио је Епископ зворничко-тузлански Фотије у храму, посвећеном управо овој светитељки, у Челопеку, архијерејско намјесништво зворничко.

Домаћин, отац Драган Негић је дочекао свог Епископа са великим бројем вјерника и потврдио владикине ријечи да је много народа у Српској цркви који поштује и воли Огњену Марију.

Честитајући храмовну славу Епископ Фотије је истакао да се света великомученица Марина већ са 12 година ''уневестила Христу и сав свој подвиг и живот провела у богомислију, угађајући Богу и ближњима. Међутим, Бог је изабрао да она своју верност Христу потврди и својим мучеништвом.''

Осврћући се на тренутну ситуацију у Републици Српској Владика Фотије је рекао да се сви заједно  ''молимо за добро нашег народа. Молимо се и за добро наших људи који воде Републику Српску. Молимо се да буду јединствени да би заједно одолили искушењу које је пред свима нама.''

Током Свете Литургије, Преосвећени Епископ Фотије, рукоположио је теолога Немању Марковића у свештени чин ђакона.

Желећи да истакне досадашњи парохијски труд Владика је јереје Петра Стевановића и Дражена Стевановића рукопроизвео у чин протојереја.

Кумови данашњег молитвеног сабрања били су професор Милан Томић, Радивоје Тришић и Божана Милијашевић, са којима је епископ сломио славски колач.

Након Свете Литургије извршена је лицитација и опход око храма, а онда и извршен помен код споменика за пострадале војнике у последњем Одбрамбено отаџбинском рату.

У братској љубави и Христовој оданости, Преосвећеном епископу Фотију који је началствовао светим сабрањем, саслуживали су архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман Манастира светог Николаја на Озрену; архимандрит Нектарије (Тешић), игуман Манастира Часног Крста у Сувом Пољу; протојереј-ставрофор Видоје Лукић, архијерејски намјесник зворнички; протојереј Милош Тришић, архијерејски намјесник тузлански; протојереј-ставрофор Јово Марковић, парох у Појезни; јереј Дражен Стевановић, парох у Козлуку и ђакон Немања Спасојевић.

Напослетку, за све присутне уприличена је и трпеза љубави у светосавском дому.

После акатиста у 17 часова, који је служио отац Драган Негић, повело се традиционално народно коло око храма Свете Великомученице Марине у Челопеку.

СВЕТА ВЕЛИКОМУЧЕНИЦА МАРИНА ОГЊЕНА МАРИЈА ЧЕЛОПЕК РУКОПОЛОЖЕЊЕ