Светосавска академија у Брчком: БЕЗ СВЕТОГА САВЕ СРБИ НЕМАЈУ НАЦИОНАЛНИ ИДЕНТИТЕТ

Срби без Светога Саве немају национални идентитет, ни вјерску чврстину и уздање у шта да гледају када се моле Богу, рекао је старјешина Храма Успења Пресвете Богородице у Српској Вароши у Брчком протојереј-ставрофор Жељко Матић.
Матић, који је синоћ благословио свечану академији у Дому културе у Брчком, рекао је прије тога новинарима да традиција обиљежавања Савиндана извире из цркве, те да је у дистрикту настављена послије двије године паузе због епидемије вируса корона.

Потпредсједник Српског просвјетног и културног друштва /СПКД/ "Просвјета" Брчко Ведрана Драгичевић напоменула је да је Свети Сава крсна слава "Просвјете" и да је ово друштво прву Светосавску академију организовало прије 30 година, након обнове свога рада.

"То је била прва Светосавска академија одржана у Брчком послије готово пола вијека. Светосавском академијом и низом манифестација прослављамо највећег српског учитеља и просвјетитеља. Свети Сава је оставио неизбрисив траг у нашој књижевности, култури и духовности. Као што је рекао Матија Бећковић, Свети Сава је `извадио личну карту српског народа`", рекла је Драгичевићева.

Она је истакла да Савиндан у дистрикту обиљежавају само национална друштва, прије свега "Просвјета", јер се Свети Сава не обиљежава у образовном систему дистрикта.

За изузетан допринос у хуманитарном раду, његовању и очувању српске културе, насљеђа и духовности, развоју и унапређењу заједнице у којој живе, "Просвјета" је наградила Светосавском наградом Милорада Арлова, предсједника бањалучког Одбора за помоћ Србима на Косову и Метохији и протојереј-ставрофора Небојшу Драшкића.

На свечаној академији бесједу о Светом Сави говорио је протођакон Жељко Секулић, а наступили су Српски православни појци из Београда, Етно-пјевачка група "Босиљак" и вокални солиста Сара Миливојевић из Брчког.

Светосавску академију у Брчком заједнички су организовали Црквена општина Брчко и СПКД "Просвјета" из тог града, а присуствовао је предсједник Скупштине дистрикта Синиша Милић, те други представници Срба у извршној и законодавној власти дистрикта.

Поводом обиљежавања Савиндана у "Просвјетиној" галерији је дан раније одржано ђачко вече које су приредили чланови Драмско-рецитаторске секције овог друштва.

Истим поводом ће сутра у Дому културе у 19.00 часова бити одржан годишњи концерт Фолклорног ансамбла СПКД "Просвјета" Брчко.

Извор: еБрчко.нет

СВЕТИ САВА АКАДЕМИЈА БРЧКО