ШАМАЦ: Одржана Светосавска академија

Синоћ је у Центру за културу Шамац одржана свечана Светосавска академија у част првог српског Архиепископа Светог Саве, а у организацији црквене општине Шамац.

Старјешина Храма светог великомученика Димитрија у Шамцу Ненад Тојић истакао је да се много година прославља личност Светог Саве какву би многи народи жељели да имају и да је о овом светитељу, са једне стране све речено, а са друге много тога остаје недоречено, због величине Савине личности.

"Свети Сава је личност о коме се вијековима говори, ујединитељ српскога народа, као и ујединитељ српског народа са другим народима. Пратећи његов свијетли примјер и ми треба да, како у прошлости, тако и у садашњем времену имамо Светога Саву за свој лични примјер, узор и идеал", истакао је архијерејски намјесник модричко-градачачки протојереј Ненад Тојић.

Програм академије састојао се из три дијела: извођења хорских композиција, представе и рецитација.

Академија је отворена химном Светом Сави коју су својим анђелским гласовима извели чланови пјевачког друштва Херувими из Шамца, које предводи њихов оснивач и диригент Раде Босић. Херувими су извели више композиција у току вечери, које су подједнако са одушевљењем примљене од публике и поздрављене великим аплаузом.

Програм академије ове године обогатили су ученици драмске секције ОШ "Горња Слатина" из Горње Слатине, предвођени својом наставницом Весном Дујковић Боројевић.

Они су извели представу у којој су на сликовит и продуховљен начин показали како је Свети Сава својим благословом усмјерио једно младо дијете да пође у школу, чита и изучава књиге и тако својој породици и свом селу приближи важност читања, знања и уздизања човјека на достојанствени ниво.

Осмјехе на лица препуног Дома културе у Шамцу донијели су најмлађи учесници програма - ђаци ОШ "Шамац" из Шамца. Они су својим рецитовањем пригодних пјесмица кроз своје умилне гласове умногоме допринијели да се сви осјетимо како је то бити чистога срца у молитвама према нашем Светитељу Сави.

Чланови Кола српских сестара Косовка дјевојка припремили су храну и пиће за госте и учеснике програма.

СВЕТИ САВА АКАДЕМИЈА ШАМАЦ НАЧЕЛНИК ЂОРЂЕ МИЛИЧЕВИЋ