ДЕРВЕНТА: ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ У ЈАШИ

Група вјерника из Дервенте, предвођена протојерејем Илијом Јовићем, кренула је 03.09.2019. године на шестодневно поклоничко путовање светињама  Румуније.

Основни циљ путовања био је поклоњење моштима Свете Петке у Јашију, гдје се мошти ове светитељке налазе од 1641. године.

Само путовање кроз Румунију било је очаравајуће за све нас. Та прелијепа земља са народом који нас толико цијени, воли и поштује дотакла је срце сваког вјерника.

Прва наша дестинација на којој смо одсјели била је манастир Немц у срцу Карпата, са предивном црквом Светог Георгија у којој се налази и чудотворна икона овог светитеља. Ту смо се причестили, а наш свештеник Илија служио је свету Литургију уз саслужење манастирских монаха. Лијепо је било чути молитву на српском језику у далеким Карпатима.

Након тога низали су се манастири : Сихастрија са црквом посвећеном Светој Теодори, затим келија старца Клеопе, као и гробови стараца Клеопе и Пајсија.

Пут нас је даље водио ка манастиру Секу  са црквом посвећеном Светом Јовану Крститељу.

Наше поклоничко путовање наставили смо даље ка крајњој дестинацији Јаши, основном циљу поклоничког путовања. Поучени причама о чудима светитељке и догађајима нашег водича Арсенија нисмо ни осјетили напоре пута препуног серпентина преко предивних  зелених Карпата. Занесени својим мислима и усхићењима о чудима светитеља стигли смо у Јаши.

Фасцинирани прелијепом црквом посвећеној Светој Петки, једва смо дочекали да се поклонимо моштима светитељке, том непресушном духовном извору за православни народ. Светитељка која тјеши ожалошћене и невољне, дочекала нас је као своје. Непрекидне колоне вјерника смјењују се поред кивота Свете Петке. Ту емоције прораде код сваког вјерника, а сузе крену и очи засијају од усхићења и благодати. Поред моштију Свете Петке смјештен је и кивот Светог Јосифа. Наша поклоничка група присуствовала је свим богослужењима и причешћивала се на свим литургијама. Посебна част за све нас била је Литургија у цркви Свете Петке на којој је саслуживао наш прота Илија са румунским свештенством.

У Јашију смо обишли цркве Светог Нектарија са моштима многих светитеља и цркву Светог Николе, најстарију цркву у Јашију из 15. вијека.

Иначе, у Јашију има 115 цркава и свака црква има своју специфичну историју по којој се међусобно разликују.

Радмила Велимир