КЊИГА „СВЕТИ МУЧЕНИЦИ ЗВОРНИЧКО-ТУЗЛАНСКИ” ПРОМОВИСАНА У УГЉЕВИКУ

По благослову Преосвећеног Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија Црквена општина Угљевик уприличила је представљање књиге «Свети мученици зворничко-тузлански» у Центру за културу «Филип Вишњић» у Угљевику, дана 24. априла.

Представљању књиге су присуствовали представници општинских власти, културних и просвјетних установа, као и многи грађани угљевичке општине.

Аутори овог дјела протонамјесник Немања Ерак и јереј Бранислав Недић говорили су о самој идеји настанка, садржају и мотивима писања ове књиге.

На приједлог Преосвећеног Епископа Фотија, Свети Архијерејски Сабор је на свом мајском засједању 2022. године у Београду установио празник Светих мученика зворничко-тузланских, након чега се приступило допуни и објављивању приједлога за канонизацију.

Аутори су истакли да је основна идеја, којом су се руководили током процеса реализације овог дјела да се кроз конкретне примјере страдања до вјерног народа и шире јавности пренесе свијест о величини страдалништва српског народа кроз историју – нарочито током Другог свјетског рата у Независној Држави Хрватској. Наглашено је да су односи аустро-угарских власти према православном српском живљу, те активан римокатолички прозелитизам великим дијелом одредили даљи ток историјских догађања у XX вијеку.

Књига почиње описом страдања српског народа у Добојском логору током Првог свјетског рата, које је представљало својеврстан историјски увод у крвави пир НДХ-азије. Потом се наставља описом страдања православног живља Влајића, Рожња, Осмака, Дрињаче, Дервенте, Брода, Шековића, Забрђа, Лопара и других стратишта широм НДХ.

Будући да је промоција одржана у Угљевику, у синоћном излагању акценат је нарочито стављен на страдање српског живља Мајевице и подмајевичких села.

Књига се даље наставља биографијама свештеника Епархије зворничко-тузланске пострадалих од непријатеља, као и појединостима и локацијама њихових страдања, а завршава се епопејом последњег Одбрамбено-отаџбинског рата, описаном кроз страдање сијековачких мученика, подрињских Срба и мученика дијетета Слободана Стојановића.

На крају је послата порука да нам слобода у којој данас егзистирамо даје право на охрабрујуће гледање ка будућности, те да су нам данашње слободно исповједање и практиковање наше православне вјере и српског имена најбоља потврда ријечи Тертулијана, ранохришћанског писца из Сјеверне Африке, да је узалудно пролијевање крви наше, јер крв мученика сјеме је хришћана.

НОВОМУЧЕНИЦИ ЗВОРНИЧКОТУЗЛАНСКИ КЊИГА СТРАДАЊА СРБА УГЉЕВИК