ПРОСЛАВА БОЖИЋА У ПАРОХИЈИ ОСИЊСКОЈ

Фото: Синиша Чанчаревић (Осиња)
Прослава најрадоснијег хришћанског празника – рођења Христовог по тијелу, Божића, започела је на простору парохије осињске на Бадње вечерњим богослужењима у парохијском храму светог великомученика Пантелејмона, филијалним храмовима свете преподобне Петке у Црнчи и Покрова Пресвете Богородице у Горњим Церанима. Након вечерњих богослужења освећено је и наложено Бадње дрво, а вјерни народ је по традицији узео освећене гранчице за благослов свога дома. У свим храмовима уприличено је послужење за све присутне уз народно весеље – како и доликује навечерју овога Празника, а у организацији Црквених одбора при храмовима. За најмлађе је организовано традионално пијукање у свим храмовима.

На Празник Рођења Христовог Света Литургија служена је у парохијском храму у Осињи. Светој Чаши приступио је значајан број вјерника сјединивши се у овој Светој Тајни са Тијелом и Крвљу Господњом. Након Свете Литургије прочитана је Божићна посланица Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, а свештеник Илија пожелио је свима благослов Богомладенца Христа – са жељама да сваки надолазећи празник дочекују у кругу најмилијих уз духовну и физичку радост. Празнично славље настављено је трократним опходом око храма уз звуке звона.

Вјерном народу подјељене су мале чеснице а добитник златника са иконом Рођена Христовог био је Славен Аџић из Осиње. Златник је овога Божића даровала Гордана Гојић из Осиње. Благословени добитник је у име Црквене општине у Осињи дарован и Светим Писмом Новога завјета.

У филијалном храму у Црнчи служен је Акатист рођењу Христовом и прочитана Посланица Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија. По завршеном богослужењу подјељене су мале чеснице, а добитница иконе Свете Петке и Светога Писма била је Слободанка Балешевић из Црнче.

У филијалном храму у Горњим Церанима, такође је служен Акатист Рођењу Христовом уз читање Посланице Његове Светости Патријарха српског Порфирија. Након богослужења подјељене су мале чеснице. Добитник иконе Покрова Пресвете Богородице и Светога Писма био је младенац Јаков Новић, син парохијског ђакона Горана Новића.

Парохијске активности пред Божић:

У припремним недјељама пред Божић на празнике Дјетињци, Материце и Оци они који су тога дана посјетили Свете Литургије били су даровани пригодним поклонима, на молитвено сјећање: пакетићима, кафом, воћем, слаткишима и иконицама а као знак пажње од надлежног свештеника.

Поводом овога празника парохијски свештеник даровао је дјецу која редовно посјећују света богослужења, чтецирају и поју на Светим Литургијама, пригодним даровима.

На празник Дјетињце дио пакетића и послужења за дјецу обезбједио је Драгиша Денић из Мајнхајма (Њемачка), родом из Велике Сочанице.

У селу Црнча, уз помоћ честитог парохијана Кристијана Дробиловића, купљена је печеница за породицу Пијетловић у знак хришћанске солидарности.

протонамјесник Илија Тривић
привремени парох осињски
Фото: Синиша Чанчаревић (Осиња)

ОСИЊА ГОРЊИ ЦЕРАНИ ЦРНЧА БАДЊИ ДАН РОЂЕЊЕ ХРИСТОВО БОЖИЋ