РАДОВИ НА РАНОХРИШЋАНСКОЈ ЦРКВИ У МРАМОРКУ

Љубављу и трудом братије манастира Папраћа на челу са игуманом Нектаријем, те надлежног пароха осмачког Миће Бабића, а уз велику помоћ наставника историје Горана Поповића из Осмака, након неколико година паузе, настављени су радови на ранохришћанској цркви у Мраморку из V века. На њихов позив одазвали су се и притекли у помоћ свештеници Жељко Павловић и Жељко Божић, те Младен и Душко Тодорић из Доњег Детлака.

Један од најстаријих храмова на територији Босне и Херцеговине и Епархије зворничко-тузланске откривен је 2013.године археолошким истраживањима. Тада је утврђено да је храм, грађен у петом веку, димензија 18х11 метара.

У самом храму откривена је потпуно неочекивано и невјероватно колективна старохришћанска гробница, каква се на овим просторима изразито ријетко виђа.

Уз жељу да се овај локалитет убудуће додатно заштити и уреди благословом Преосвећеног епископа Фотија, а на позив надлежног свештеника радо су се одазвали сви наведени, те извршили радове на расјецању растиња и уређењу терена око остатака храма и звоника који је подигнут за време археолошких истраживања 2013.године.

Радове су обишли начелник Осмака Радан Сарић и одборници скупштине Осмаци Миладин Вукићевић и Милан Поповић, те изразили задовољство због наведених радова и обећали подршку општине Осмаци како би се догодине извели конзерваторски радови неопходни за очување цркве и антрополошке анализе пронађених скелета у гробници која се налази поред олтарског дела цркве.

Више о овој теми прочитајте ОВДЈЕ

ОБНОВА ОСМАЦИ МРАМОРАК