ХРАМОВНА СЛАВА У ДОЊЕМ ЖАБАРУ

У храму Покрова Пресвете Богородице у Доњем Жабару, у суботу 14. октобра 2023. године, свечано је прослављена храмовна слава.

Овим поводом под сводовима овог светог храма окупио се велики број парохијана човићпољско-доњожабарске парохије да, предвођени часним свештеницима, принесу Господу молитве и литургијска благодарења.

Свету Литургију овом приликом служили су високопречасни оци протојереј ставрофор Миодраг Тошић, архијерејски намјесник брчански, протојереј ставрофор Илија Филиповић, парох брчански, јереј Никола Чекетић, парох тузлански, уз саслужење часних ђакона Бориса Симикића и Немање Мијатовића.

Овом молитвеном скупу присуствовало је и руководство Општине Доњи Жабар, а присутан је био и велики број ученика Основне школе „Доњи Жабар“, који су предвођени својим вјероучитељем Стеваном Митровићем, али и бројним богословима и вјероучитељима овог и околних мјеста, појали Богу у славу на овом богослужењу.

У својој бесједи отац Миодраг Тошић заблагодарио је свим присутним вјерницима што из недјеље у недјељу испуњавају молитвене просторе доњожабарске светиње, али је и пожелио да се ускоро доврши још једна богомоља која се гради на подручју ове парохије, а то је храм Светог краља Милутина у Човић Пољу, као и да се што је могуће скорије интезивирају радови на обнови порушене цркве у Орашју. Отац Миодраг се захвалио досадашњим паросима овог храма, проти Илији Филиповићу, за вријеме чијег службовања је храм Покрова Пресвете Богородице и подигнут, али и проти Јови Михајловићу који је у својим трудом унаприједио вјерски живот овог краја, те је пожелио и новопостављеном свештенику, оцу Бошку Максимовићу, несебичног труда и Божијег благослова на мисионарском пољу Њиве Господње.

Након трократног опхода око светог храма, отац Илија Филиповић је са овогодишњим кумом славе, младим Стефаном (Јове) Дамјановићем преломио славски колач и освештао славско жито. Отац Илија се такође бираним ријечима обратио присутнима, захваљујући свима који су допринијели да славско богослужење ове године буде свечано и достојно прослављено.

Овом приликом свештеник Бошко Максимовић захвалио се свима који су својим даром и радом допринијели обогаћивању парохијског живота овог посавског села, те је подијелио и захвалнице заслужним појединцима и организацијама: господи Жељку Јосиповићу, Живану Тодоровићу, Златану Јосиповићу, управи Општине Доњи Жабар и фирми ''Арт бетон'' из Крепшића.

Протама Миодрагу Тошићу и Илији Филиповићу отац Бошко је даривао по напрсни крст у знак личне захвалности за очинске савјете које су му ова два искусна духовника дали, као младом посланику на Њиви Господњој.

​Кумови славе су својим трудом приредили славски ручак за све присутне, а за наредну годину као кум јавио се господин Горан Јанковић.

Јереј Бошко Максимовић

ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ХРАМОВНА СЛАВА ДОЊИ ЖАБАР