ДЕРВЕНТА - ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ У НОВОМ НАСЕЉУ

Свијетли празник Преображења Христовог у који вршимо спомен Спаситељевог Преображења на гори Тавору, свечано је прослављен и дервентском Новом Насељу.

Велики број вјерника сабрао се на вечерњу службу коју је служио архимандрит Нектарије (Тешић) игуман манастира Параћа, а саслуживали су му протојереј-ставрофор Далибор Ђекић парох пети дервентски и протојереј - ставрофор Жељко Теофиловић парох први бродски.

Осим бројног свештенства у сабрању је учествовала настојатељица манастира Светог пророка Илије у Доњем Детлаку мати Герасима умилним појањем византијског напјева.

На сам дан празника служена је Света Литургија на којој је началствовао архимандрит Симеон (Обреновић), игуман манастира Бишња; а саслуживали су: архимандрит Нектарије (Тешић), протојереј Јован Максимовић парох зворнички, јереј Борис Станић парох у Тешњу, протонамјесник Алекса Куђељић умировљени свештеник и протонамјесник Синиша Максимовић парох четврти дервентски.

По завршетку Литургије пререзан је славски колач и одржан краћи умјетнички програм у којем се учествовали: фолклорна и пјевачка група СКУД-а Дервента као и млада умјетница Исидора Чечавац.

Кумови храма Кристијан, Михајло и Дарио Ђурић, припремили су са својим родитељима славску трпезу за присутне вјернике.

Кумови храмовне славе сљедеће године ће бити: Перо Ђурић, Младенко Топаловић и Мирко Ђурић.

На дан празника увече одржано је културно "Преображењско вече" на којем је један од првих наступа имао хор дервентске Просвјете. Хором је руководила професор музике Милијана Жунић.

По завршетку наступа присутнима се обратио краћом бесједом протојереј - ставрофор Далибор Ђекић предсједник удружења истакавши значај рада удружења у очувању српске културе.

Празник је додатно уљепшан напретком у градњи звоника чији завршетак се назире.

ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ХРАМОВНА СЛАВА ДЕРВЕНТА ДЕРВЕНТА НОВО НАСЕЉЕ ХОР