СВЕТОПАНТЕЛЕЈМОНСКИ САБОР У ГАРЕВЦУ

У уторак, 9. августа 2023. године, када наша Православна црква прославља успомену на Светог великомученика Пантелејмона, у храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу - Ново Насеље, свечано је прослављен празник.

Скоро тридесет година парохијани гаревачки свечано прослављају Светог великомученика Пантелејмона. У вријеме турске окупације ових простора срушен је манастир посвећеном овом великомученику у Гостовићу код Завидовића, а велики број вјерника гаревачких парохија је родом из тог краја. Тај народ је у овом последњем, Србима наметнутом, Одбрамбено-отаџбинском рату протјеран са својих вјековних огњишта, али спомен Светог великомученика Пантелејмона нису заборавили.Из тог разлога први, привремени, богослужбени простор на парохији гаревачкој био је посвећен Светом Пантелејмону. Послије је саграђена Храма Свете Петке Параскеве, али вјерници који су дошли са разних страна Републике Српске и Босне и Херцеговине и даље долазе у храм и молитвено се сјећају Светог великомученика Пантелејмона.

Светом Литургијом началствовао је протојереј Недељко Горановић свештеник из Добоја уз саслужење свештеника гаревачких парохија протојереја Николе Горановића и протонамјесника Ненада Јеремића.

Након Свете Литургије прото Недељко је вјерницима говорио о животу и значају Божијих угодника, међу којима је и Свети великомученик Пантелејмон.

У наставку услиједио је трократни опход око светог храма, освећење и ломљење славског колача које је кум Милан Лазић са својом породицом припремио.

Овогодишњи кум Милан кумство је предао кумство Боји Гајић.

Након молитвеног славља услиједила је трпеза љубави коју су кумови Лазићи припремили за све вјернике.

Истог дана, увече, настављено је молитвено саборовање у храму Свете Петке Параскеве гдје служен акатист Светом Николају Жичком и Охридском.

Акатист је служио протојереј-ставрофор Јован Михајловић из Добоја уз саслужење протојереја Бранка Цвјетковића из Модриче, протонамјесника Дарке Вукомановића из Винске, протонамјесника Николаја Тодоровића из Крушковог Поља и јереја Милана Михајловића из Обудовца.

Послије акатиста прочитана је молитва Светом великомученику Пантелејмону.

У наставку отац Милан Михајловић говорио је о Светом великомученику Пантелејмону и Светом Николају Жичком и Охридском. Том приликом лијепо је истакао да иако је велика временска разлика између њих двојице, да су обојица били прогањани за Христа, Свети великомученик Пантелејмон пострадао мученички, а Свети Николај затваран у тамници.

Након акатиста вјерници су прилазили моштима Светог Николаја на благослов, а отац Николај је вјернике помазивао освећеним уљем.

Све је лијепо и честито било и миломе Богу приступачно.

Привремени Први парох гаревачки
Протојереј Никола Горановић