ОДРЖАНИ 10. СВЕТОИЛИНСКИ ДАНИ У ГОРЊЕМ ЗАБРЂУ

Благословом Епископа зворничко-тузланског господина Фотија одржани су 10. по реду Светоилински дани у Горњем Забрђу.

Као и претходних година и овогодишњи Светоилински дани отпочели су акатистом светом пророку Илији.

Након акатиста, ''Петропавловски појци'' из Бијељине одржали су концерт у црквеној порти.

Другог дана свечаности одслужен је акатист светом Нектарију Егинском Чудотворцу, а у продужетку вечери одржана је духовна трибина на тему "Свети Нектарије Егински - свједок истине православне вјере".

На трибини је говорила монахиња Филотеја, настојатељица Манастира светог Александра Невског у Угљевику, која је 12 година провела код моштију Светог Нектарија на Егини.

Поред монахиње Филотеје гост је била и проф. др Весна Димитријевић Срећковић ендокринолог, шеф Одјељења за исхрану и превенцију метаболичких поремећаја, Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Универзитетско- клиничког центра Србије, редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Београду;  а такође и проф. др Данијела Добросављевић, са Клинике за дерматовенерологију Клиничког центра Србије.

У веома поучним и занимљивим обраћањима уважени професори су изнијели свједочења о свом исцјељењу код егинског чудотворца, уједно наглашавајући хришћански подвиг смирења и поста као средстaва превенције против карцинома, дијабетеса и многих других болести савременог човјека.

У навечерје празника светог пророка Илије архијерејски намјесник угљевичко-јањски, протојереј Александар Тешић служио је празнично вечерње са петохљебницом после које је у порти храма одржана пројекција видео записа "10 година Светоилинских дана у Горњем Забрђу".

Евхаристијским сабрањем - којим је началствовао архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман Манастира светог Николе на Озрену, уз саслужење свештеникâ: Јеремије Лазића, Бранислава Рађена, Јове Марковића, Живана Голубовића и Срђана Васиљевића - торжествено је прослављен небески покровитељ Горњег Забрђа и крунисана свечаност Светоилинских дана. Игуман Гаврило је произнио празнично слово приближавајући вјерном народу житије овог Божијег угодника, упућујући народ да својом вјером потисне све богопротивно што се нуди савременом човјеку.

Након Свете Литургије учињен је опход око храма, те је услиједила славска трпеза, у току које је свој пригодни програм извео оркестар хармоника из Угљевика.

СВЕТОИЛИНСКИ ДАНИ ГОРЊЕ ЗАБРЂЕ СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА ХРАМОВНА СЛАВА НАЧЕЛНИК УГЉЕВИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ ВЕСНА ДИМИТРИЈЕВИЋ СРЕЋКОВИЋ