Манастир Дуга Њива - ПРОСЛАВА ВИДОВДАНА И 31. ГОДИШЊИЦЕ ПРОБОЈА КОРИДОРА

Служењем литургије у Манастиру светог пророка Илије на Дугој Њиви започело је празновање светог мученика кнеза Лазара, коме је посвећена крипта манастирскога храма, традиционално у недељу пред Видовдан.

Светом Литургијом началствовао је архијерејски намјесник добојски, протојереј-ставрофор Мирко Николић; уз саслужење протојереја-ставрофора Ненада Тојића, архијерејског намјесника Шамачког, протојереја-ставрофора Јадранка Стојановића, пароха копривљанског, протојереја-ставрофора Пере Танацковића, пароха модричког; протонамјесника Слађана Савића, пароха толишког; јеромонаха Јелисеја Ђукића, сабрата манастира и ђакона Владе Мојевића.

По завршетку Свете Литургије, прота Мирко Николић обратио се пригодном бесједом, честитајући свима славу светог мученика кнеза Лазара, у име игумана Теофила и братства, подсјетивши на догађај пробоја Коридора живота и његовог значај. Ове године се обиљежава 31. годишњица од најхуманије акције српске војске на Дугој Њиви, када је српски народ устао у одбрану од Требаве до Крајине, како је остао одсјечен од свијета и свега онога што се уз помоћ Божију на Видовдан догодило.

Након свете литургије уследила је литија око храма и преломљен је славски колач начелником општине Модрича, г. Јовицом Радуловићем.

У наставку  је служен парастос пред спомеником жртвама Одбрамбено-отаџбинског рата 1992-1995 и положени су вијенци и цвијеће на спомен-обиљежју.

Након полагања вијенаца и цвијећа учесници "Марша 12 километара за 12 бањалучких беба" пустили су голубове као симбол мира.

Обиљежавању су присуствовали и предсједник Републике Српске, Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић. Представници градова и општина, делегације Трећег пјешадијског пука Република Српска, представници невладиних организација и удружења од јавног интереса проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске и остале званице.

Након културно-умјетничког програма, обраћања званичника, присјећања  директних сведока учешћа у биткама из 1992. године, уследила је скромна трпеза љубави, коју је припремило братство манастира Дуга Њива.

Погледајте видео снимак:

ВИДОВДАН МАНАСТИР ДУГА ЊИВА КОРИДОР ЖИВОТА ПРЕДСЕДНИК МИЛОРАД ДОДИК ЈОВИЦА РАДУЛОВИЋ