ПРВА ЛИТУРГИЈА У КАПЕЛИ АВЕ ЈУСТИНА У МАЛЕШЕВЦИМА

У сриједу, 14. јуна 2023. године, када Црква слави светог Јустина Ћелијског, служена је прва Света Лутургија у новоподигнутој капели посвећеној овом великом светитељу српског рода.

Капела се налази у порти Храма светог Николаја Жичког и Охридског у Малешевцима.

Храм и капела саграђени су на мјесту малешевачког молитвишта. На том мјесту се налазио камени сто-трпеза, пред којим су многе генерације Малешевчана са својим свештеницима приносили молитве за усјеве и друге благослове домаћинстава.

Благословом Његовог Преосвештенства епископа зворничко-тузланског г. Фотија, у јуну 2021. године, на овом мјесту се отпочело са градњом храм светог владике Николаја. Наредне године Преосовећени владика је предложио и благословио да се у порти изгради капела за паљење свијећа посвећена светом ави Јустину. Капела је подигнута и као спомен капела страдалим малешевачикм војницима, будући да се на мјесту гдје је саграђена налазио споменик борцима из Отаџбинског рата 1992.-1995. године. Горепоменута трпеза молитвишта постављена је на источну страну капеле, те ће се на њој вршити Свете Литургије.

Подсјетимо, Епископи зворничко-тузлански Фотије, ваљевски Исихије и шабачки Јеротеј 27.5.2023. године су освештали новосаграђени храм светог владике Николаја Охридског и Жичког у Малешевцима код Угљевика.

ЈУСТИН ЋЕЛИЈСКИ ХРАМОВНА СЛАВА ПОЉСКА МОЛИТВА МАЛЕШЕВЦИ ГОРЊЕ ЗАБРЂЕ