НОВИ САЈТ МАНАСТИРА ПАПРАЋА

Манастир Папраћа одскоро има свој интернет сајт manastirpapraca.com на коме се могу наћи информације и фотографије о овој задужбини српске династије Немањића из XIII-XIV вијека.

Манастир Папраћа налази се у истоименом селу на путу Зворник - Шековићи.

У народној поезији манастир се помиње у неколико пјесама. Тако у једној каже се „Папраћу близу Борогова“ подигао је Симеон Немања. У другој, пак, каже се да је Папраћу подигла једна од четири сестре српског „цара Шћепана“, а у стиховима пјесме „Милош у Латинима“ каже се да је Папраћа задужбина жупана Вукана.

Према народном предању забиљеженом у Троношком и у Пећком љетопису манастир су подигли краљ Драгутин и његови синови Стефан, Владислав и Урош, односно Урошиц, а који су владали овим просторима крајем XIII и почетком XIV вијека. Најстарији писани помен манастира је запис на Јеванђељу из 1550-1551. године, којег је руски протопрезвитер Јаков поклонио игуману Папраће Григорију. Ово је уједно и први податак о врло живим везама манастира са Русијом. Нарочито су те везе биле честе током XVI и XVII вијека, што се да закључити по записима у којима се помињу прилози у новцу и књигама. Постоји дванаест писама руских царева која говоре о помоћи српским манастирима. Писма се налазе у Московском архиву, а Василије Ђерић их је преписао 1907. године. Претпоставља се да је и манастирски храм проширен средином XVI вијека.

Поред података о историји и архитектури посјетиоци могу више да сазнају и о археолошким истраживањима у Манастиру Папраћа.
Протекле двије године траје пројекат систематских археолошких истраживања манастира Папраћа у оквиру обиљежавања јубилеја поводом 170 година од последње велике обнове. Досадашња истраживања показују још већи значај манастирског комплекса, него што се до сада претпостављало.

Такође, вјерни могу да оставе имена за молитву, дају прилог за манастир, и сазнају како да дођу до манастира.

Уколико сте заинтересовани да помогнете даљи наставак археолошких истраживања у манастиру Папраћа, молимо вас да уплате вршите на жиро-рачун манастира:

5620038141390089
За уплате у домаћој валути

Рачун за иностранство

Молимо да као сврху уплате наведете "Археолошка истраживања". Оба рачуна су у НЛБ Банци а.д. Бања Лука.

МАНАСТИР ПАПРАЋА ОБНОВА