Представљена књига „СТАЗАМА ПРАВОСЛАВЉА У БРОДУ”

​У Броду је представљена књига "Стазама православља у Броду, црква и народ кроз два вијека", аутора протојереја ставрофора Мирослава Живковића.

Фото: Посавске новости
Kњига прати историју православља на овом подручју од 1850. године, још прије градње храма, који је 1992. године минирањем порушен. Свештеник Живковић је у Брод стигао на службу прије три и по године, по доласку је показао занимање за историју краја у који је дошао, посебно историјат храма и коријене православља.

Прота Живковић је испричао да је трагао за фотографијом старог храма али да их није нашао, да су стари љетописи и књиге уништени у Другом свјетском рату, а да ни у љетопису новијег датума није успио да пронађе много података о старом храму.

"Зарекао сам се да ћу написати нешто о `убијеном храму`, макар изгледало мало као црквени календар. Али, хвала Богу и свим другим људима на било којој помоћи, када сам `закопао по прашини`, нашао сам и фотографије које нису постојале, нашао сам и историју прије градње овог храма од 1850. година на даље", каже прота Живковић.

Протојереј-ставрофор Живковић истиче да је поносан као свештеник, а вјерује да су и Брођани, јер је обухваћена историја православља и детаљи о старом храму, које до сада други писци нису објавили, и која је била сакривана годинама.

На промоцији су говорили и старјешина храма Покрова Пресвете Богородице у Броду протојереј-ставрофор Жељко Теофиловић и рецензенти др Славољуб Лукић и мр Берислав Благојевић.

„Ово је шеста књига оца Мирослава, а друга која се бави парохијском историјом. Ми на овом подручју врло често бавимо другима, а веома мало знамо о себи. Ријетко ко жели да се бави локалном историјом и нечим што за нас можда није потребно. Кроз историју увијек гајимо свој идентитет на неком предању и сазнању, а веома мало смо имали нечега записаног. Ово је један примјер како треба да изграђујемо себе и желим да похвалим оца Мирослава који на један једноставан и лак начин је уочио и желио да представи историју свога народа парохију у Церовици и данас овдје у Броду. Оно што је мени оставило утисак јесте да Мирослав излази изван оквира 1870. године“, рекао је Лукић.

Старјешина храма у Броду Жељко Теофиловић поздравио је све окупљене у име братства храма и захвалио на доласку и пажњи, те подјели радости због промоције књиге

„У једном периоду како је дошао у наш храм прото Мирослав се посветио једном озбиљном послу, а то је проучавање историје. То није нимало лак и једноставан задатак, јер је историја обилна, извори су разни и када треба да се систематски уради онда треба изабрати оно што треба да буде у корицама књига. Вриједност овог дјела које је пред нама је што је ово прва књига или монографија, која говори о Бродском православном народу, односно о животу цркве.

Кроз ову књигу смо дошли до невјероватних података, ми знамо да је црква посвећена Покрову, а дошли смо до података да је била посвећена Силаску духова светог. Ово је прва монографија да е бави бављењем православног црквеног живота. Вриједност не треба гледати обилност књиге, увијек је то мотивација за даљња истраживања, да се допуни са новим чињеницама. Пред нама је једно лијепо освјежење које можемо да понесемо својим кућама и да погледамо вриједности које заједно са свештенством је наш вјерни народ кроз два вијека дијелио, од доброг до злога.

Мислим да смо овдје највише пострадали у Другом свјетском рату, гдје је у правом смислу ријечи извршен један геноцид, а да не причамо о утицају римокатоличке цркве која је покрштавала народ овдје, за шта имамо доказе у нашим књигама. Можемо се похвалити да располажемо са књигама, то су домовници са краја 19. вијека у којима су пописани наши домаћини и многи су користили те податке за стварање родослова“, рекао је између осталог Теофиловић.

Рецензент Мр Берислав Благојевић наводи да рукопис Мирослава Живковића представља изузетно важан допринос познавању прошлости овог краја.

„Нераскидиве везе простора, народа и цркве приказане су вјешто и документовано крпз неколико поглавља у којима се преплићу историјски догађаји ,знаменити људи одређених епоха и, наравно, црква и православно свештенство. Структура рукописа је врло добро конципирана, нарочито ако се уобзири чињеница да је аутор имао релативно мало материјала на располагању. Ипак, он је показао и доказао дуговјечност опстанка српског народа у Броду и околини, али и жељу и потребу народа за богомољом- између осталог написао је у рецензији Благојевић.

Kњига је објављена уз благослов Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског Фотија.

Промоцију су организовали Црквена општина Брод и Народна библиотека "Бранко Ћопић" у овој општини, која је издавач књиге.

Мирослав Живковић је рођен у Прњавору 20. октобра 1971. године. До сада објавио збирке пјесама „Вечерња зора“, „ Бијег од сјећања“  и „ Издаја крви“, те монографију „Церовица и Витковци кроз вијекове“, и Фотомонографију „Једна прича у времену“.

Таленат за писање осјетио је још у дјетињству, од тада пише за своју дужу стихове о љубави, о патњи и муци свога рода, али и неке обрађене и отпјеване као што су „Прњаворе кестенграде“, „Драгутине краљу“, „Женићу се када прође корона“, „Ударен лозом“ . Пише све жанрове пјесма за пјевање али ми највише годи да стихове спјева о завичају, Крајини и Далмацији за које воли рећи да му је други завичај.

Ненад Симић/Посавске новости

КУЛТУРА КЊИГА БРОД