КРСНА СЛАВА ЕПИСКОПА ФОТИЈА - ЧАСНЕ ВЕРИГЕ АП. ПЕТРА

Фото: Благоје Радић
У суботу, 29. јануара 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије прославио је своје Крсно име, Светог апостола Петра и спомен на његово чудесно ослобађање из верига.

На светој архијерејској Литургији, у Петропавловском храму у Бијељини, началствовао је Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, а саслуживали су протосинђел Нектарије (Ђурић) секретар Светог Архијерејског Синода, протојереј-ставрофор Љубо Богдановић архијерејски намјесник бијељински и протођакон Бојан Чечар уз молитвено присуство свештенства подручне епархије.

Заблагодаривши протосинђелу Нектарију и протосинђелу Данилу, који су дошли из Београда да својим присуством духовно обогате празничну радост, Епископ Фотије је пригодном бесједом поздравио вјерни народ, који је позвао да храбро, непоколебљиво и са вјером у Христа носи своје вериге, своје бреме тј. крст свога живота.

''Радујем се да су данас са нама и наши оци из седишта наше Српске Патријаршије у Београду, отац Нектарије, секретар Светог Архијерејског Синода и отац Данило, директор Патријаршијског управног одбора. Дошли су да буду данас са нама на нашој крсној слави да заједно прославимо овај велики празник.''

Бесједећи о празнику Преосвећени владика је рекао да ''данас прослављамо светог апостола Петра од кога, у Светом Писму, имамо записано Јеванђеље по Марку које је записао свети апостол Марко, његов ученик. Такође имамо и две Петрове посланице које су препуне богословља. Поред тога свети апостол Петар је увек први реаговао за Христа, чак и кад је била животна опасност, такав му је био темперамент. Са друге стране, он је био човек који се борио у себи и то се видело у време страдања Христовог када је Господ био изведен пре судије. Видело се да се борио, показивао је људске слабости..''не познајем тог човека''. Имао је унутрашња превирања као сви ми људи'' – поручио је домаћин данашњег сабрања Епископ Фотије.

Послије заамвоне молитве, протосинђел Нектарије је благословио славске дарове – колач, жито и вино.

Братство Петропавловског храма је Епископу Фотију даривало икону Белог Анђела а поводом крсне славе Његовог Преосвештенства.

Након свете Литургије, у сали Светосавско-парохијског дома Петропавловског храма у Бијељини, уприличено је послужење за сав присутан народ који је том приликом Преосвећеном Владици упутио најсрдачије честитке поводом Његове крсне славе.

Због тренутне епидемиолошке ситуације славском сабрању у дому епископâ зворничко-тузланских је присуствовао мањи број званица него претходних година.

Долгоденствуј, Свјатјејши Владико, на многаја љета!

ЧАСНЕ ВЕРИГЕ СВЕТОГ АПОСТОЛА ПЕТРА КРСНА СЛАВА