У ГОРЊОЈ ТРНОВИ ПРОСЛАВЉЕНА ОГЊЕНА МАРИЈА

Фото: Младен Василић
 У Горњој Трнови код Угљевика јуче је обиљежена крсна слава Храма Свете великомученице Марине - Огњена Марија и служен помен за седам погинулих бораца Војске Републике Српске из овог мјеста.

Свету литургију служио је протојереј-ставрофор Душко Танацковић који је вјерницима у проповиједи поручио да Света великомученица Марина спада у велике светитељке, те да је посебно поштована код мајки и њихов је велики чувар.

„Огњена се зове зато што је у њеном срцу толико огањ био јак да је стала као дијете пред мучитеље и јавно исповједала вјеру у једнога Бога“, рекао је Танацковић.

Заједно са бројним вјерницима храмовној слави присуствовао је начелник Угљевика Василије Перић, који је свим парохијанима честитао славу са жељом да данашњи, али и сваки наредни дан, учврсти све Србе у вјери православној.

"На овај начин да младе генерације, дјецу нашу, учимо вјери православној, љубави, традицији, култури и обичајима", истакао је Перић.

Он је пожелио да Горња Трнова, родно мјесто чувеног српског пјесника Филипа Вишњића, када се изради реплика његове родне куће, буде мјесто које ће посјећивати  Срби из цијелог свијета.

„Овдје ћемо у наредном периоду, израдити зонинг план како би на што бољи и квалитетнији начин уљепшали овај туристички дио наше општине“, најавио је Перић.

Заједно са начелником Перићем храмовној слави присуствовао је потпредсједник Скупштине општине Угљевик Драган Ђокић који је мјештанин Горње Трнове.

Помен погинулим борцима Горње Трнове служили су протојереј Миладин Кршић и протонамјесник Срђан Васиљевић који су освештали славски колач и славско жито.

Текст и фото: Младен Василић

СВЕТА ВЕЛИКОМУЧЕНИЦА МАРИНА ОГЊЕНА МАРИЈА ХРАМОВНА СЛАВА ГОРЊА ТРНОВА УГЉЕВИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ