СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА У ГАРЕВЦУ ПОВОДОМ 800 ГОДИНА САМОСТАЛНОСТИ СПЦ

Уочи преподобног Теодора, свештеномученика Теодора Вршачког и мученика Вукашина, 28. маја 2019. године у Гаревцу код Модриче одржана је Свечана академија поводом 800 година самосталности Српске Православне Цркве.

Свечаној академији претходило је вечерње богослужење. У име Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија вечерњим богослужењем требао је началствовати архијерејски замјеник протојереј-ставрофор Јово Лакић, али због узвишеног анђеоског чина прото Јово је препустио да вечерњом службом началствује архимандрит Стефан (Вучковић) игуман манастира Велике Ремете. Оцу Стефану су саслуживали: архијерејски намјесник Модричко-градачачки, протојереј-ставрофор Јово Лакић из Шамца, професор Богословског факултета у Београду, протојереј-ставрофор Драгомир Сандо, протојереј-ставрофор Јово Бановић из Брода  и архијерејски намјесник теслићки, протојереј-ставрофор Миладин Вуковић. На крају вечерње службу отац Стефан дивним ријечима обратио се вјерном народу.

Након вечерње службе услиједила је свечана академија којој је присуствовао велики број свештеника, свештеномонаха и вјерног народа. Свечана академија је отворена химном Светог Саве коју су отпјевали Србски православни појци из Београда.

После химне, у име Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, све присутне поздравио је прото Јово Лакић пренијевши благослове Епископа Фотија.Прото Јово је рекао да је Епископ Фотије из оправданог разлога одсутан, а потом је услиједила бесједа професора др Драгомира Санда.

У својој бесједи отац Драгомир говорио о значају Светога Саве за оснивање наше Цркве. У току бесједе истакао да је српски народ велики народ јер има велике личности као што је то личност Светога Саве... До Светог Саве се мало знало о српском народу, али од њега се много више зна... Ни један Србин ни прије ни после Светог Саве није више личио на Спаситеља Христа... На путу светосавском многи људи су пострадали, као што су свети ђакон Авакум који је пострадао од Турака и у новије вријеме имамо светог мученика Вукашина из Клепаца који је поднио велике муке на путу светосавском.

Под руководством господина Глигора Муминовића чланови КУД-а Модрича, у улози монахиња, Светог Симеона и Светог Саве водили су програм свечане академије.

Право одушевљење народа изазвао је гуслар Марко Шћепановић из Београда који је уз звуке гусала пјевао о косовским божурима, т.ј. светој српској светосавској земљи – Косову.

У програму је учествовао и дјечији хор при храму Свете Петке Параскеве из Гаревца. Учешће су узели у соло извођењу духовних пјесама Драгана Пебић и Милица Горановић.

На самом крају у име домаћина свештеник Никола Горановић поздравио је све присутне, захвалио се свим учесницима програма, свим људима који су дошли у великом броју да подрже Свечану академију и најавио КУД Завичај који се, у кореографији Данијела Кривошије, представио играма из Србије, са акцентом на Западној Србији.

После академије услиједила је трпеза љубави за све учеснике програма, а за народ је припремљено послужење испред храма.

протонамјесник
Никола Горановић

Повезана вијест: ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 800 ГОДИНА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ (СРНА)

ДУХОВНЕ ПОУКЕ ИГУМАН СТЕФАН ВУЧКОВИЋ МАНАСТИР ВЕЛИКА РЕМЕТА СРБСКИ ПРАВОСЛАВНИ ПОЈЦИ ГУСЛАР 800 ГОДИНА СПЦ ДРАГОМИР САНДО ГАРЕВАЦ