ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ ПРИПАДНИКА ОС БиХ У РЕПУБЛИКУ ГРЧКУ И СВЕТУ ГОРУ АТОНСКУ

Благословом Епископа Сергија, а по плану Канцеларије православног душебрижништва, од 12. до 16. јула 2018. године група од 23 православна припадника ОС БиХ са локација касарни у Дубравама - Тузла и Жепчу, на челу са надлежним војним свештеником јерејем Иваном Савиновићем, била је на поклоничком путовању у Републици Грчкој и Светој Гори Атонској.

На овом путовању поклоници су се удостојили изузетног благослова да посјете велике светиње, од којих је најважније поменути највећу српску духовну ризницу манастир Хиландар – задужбину Светога Симеона и сина му Светога Саве. Осим манастира Хиландара, онога што је у њему и око њега, поклоници су на Светој Гори посјетили још и Кареју, Скит Светог Андреја, и келије Светог Саве (Посницу и Патерицу).

Изван Свете Горе посјећен је град Солун и у њему Српско војничко гробље на Зејтинлику, као и Храм Светог великомученика Димитрија. Чувар Зејтинлика Ђорђе Михајловић, како само он то зна, дочекао је очински групу ходочасника одржавши историјски час о настанку и значају српског војничког гробља у Солуну. Послије излагања чика Ђорђа одржан је помен погинулим српским борцима. Путовање је завршено заједничком вечером у официрском ресторану грчке војске у Солуну, гдје смо од стране домаћина срдачно дочекани и угошћени.

Колико велика је корист од овог поклоничког путовања то најбоље зна само Онај који је једини познавалац људских срца, а у вези овог поклоничког путовања може да се каже толико да је по лицима и коментарима  поклоника ово путовање премашило очекивања.

Задовољена су три важна сегмента када је ријеч о поклоничким путовањима, а то су: духовни – јер смо духовно нахрањени, едукативни – јер смо много научили, и мотивациони – јер смо стекли сатисфакцију и надахнуће за нове духовне и радне побједе.

капетан Стојан Савић