НА ЗВОНИК ХРАМА У ВЕЛИКОЈ СОЧАНИЦИ ПОСТАВЉЕН КРСТ

На звоник храма Вазнесења Господњег у Великој Сочаници, чија је обнова почела половином фебруара, данас је постављен крст.

Фото: Ненад Симић
Крст висине 2,5 метара и ширине 1,6 метара, тежак је око 150 килограма, а дар је супружника Видомира и Даринке Којић из Велике Сочанице.

-Моји преци су били веома привржени цркви и осјећам обавезу да и ми потомци храм доведемо у стање какво му и приличи. За крст смо издвојили 2000 евра,  и донио сам из Њемачке још једну лампу са носачем за улазна врата у вриједности нешто више од 500 евра, то је од нас – рекао је Којић.

Предсједник Грађевинског одбора Драгислав Зарић објаснио је да су прву фазу реконструкције храма финансијски успјешно затворили и да почиње реализација друге фазе.

-Што се тиче звоника то је сада завршено постављањем крста, а слиједи промјена столарије и свлачење фасадног дијела. У наредних десетак дана то ће бити све завршено. Добили смо значајну финансијску помоћ од разних институција, а доста добар је одзив мјештана и привредника, што нас посебно радује – рекао је Зарић.

Крст су израдиле вриједне руке мајстора Жељка Марића, који је данас са радницима поставио крст на звоник.

Пензионисани свештеник Милорад Бајбић и протојереј-ставрофор Славољуб Тривић, парох сочанички благословили су подизање крста на звоник.

Тривић додао је да је ово велики дан за сочаничку Црквену општину, те се захвалио свима који су до сада учествовали у реконструкцији храма, те дародавцу данашње хране за раднике Миливоју Ђукићу са породицом.

Реконструкција цркве која датира из 1930-тих година прошлог вијека планирана је у три фазе.

Прва етапа радова обухвата изградњу новог крова и санацију куполе, те зидова и темеља, а храм би већ у мају требало да буде поново под кровом.

Храм је 1936. године освештао тадашњи митрополит дабробосански Нектарије.

Текст и фото: Ненад Симић/Дервентски лист

СОЧАНИЦА