Одржано предавање проф. др Гидеона Грајфа о логору Јасеновац и холокаусту

На молбу Министарства иностраних послова Владе Републике Србије, а благословом епископа зворничко-тузланског Г. Фотија 16. октобра 2017. године у Библиотеци епархије одржано је предавање професора др Гидеона Грајфа о логору Јасеновац и холокаусту.

Професор Грајф је угледни историчар и шеф одсјека  на Институту за образовање, документовање и истраживање холокауста "Шем олам" у Израелу. Уважени професор већ двије и по године се бави истраживањем холокауста на простору Југославије у Другом свјетском рату.

У току свога предавања професор Грајф је истакао: "Гласови стотине хиљада недужне дјеце, жена и мушкараца који су брутално и свирепо убијени у Јасеновцу дозивају нас из гроба и моле да не буду заборављени, а уз овај захтјев аутоматски се јавља још један захтјев, а то је да не заборавимо ко је починио те ужасне и звјерске злочине.

Глас хиљада жртава Јасеновца, као и жртава читавог система логора у Хрватској не може се више чути. Ми који смо преживјели морао да будемо њихов ехо. Зато гласно рецимо и учинимо да се њихов глас чује широм свијета.

Морамо бити довољно гласни зато што убице, Хрвати и њихови пријатељи интезивно покушавају да избришу трагове злочина, прекроје историју и изврну чињенице увјерени да ревизионизам може да функционише.

Међутим, нису у праву. Ревизионизам није могућ. Чињенице ће увијек превладати. Не постоји добољно дебео тепих који може да их прикрије......

Професор је на крају свога излагања закључио сљедеће: "Историја је као археологија. Ни хиљаде година не могу да сакрију истину. Истина је увијек јача од нас самих. Ова истина је од суштинског значаја како за нашу садашњост, тако и за нашу будућност.

Прије самог предавања приказан је филм "ЖИВОТ БИЈЕЉИНСКИХ ЈЕВРЕЈА". Аутор филма је професор бијељинске Гимназије Кармела Ракић са својим ученицима.

Након посјете сједишту Епархије професору је показана некадашња кућа Јеврејске општине у Бијељини на којој се још увијек могу уочити некадашњи јеврејски трагови, као и јеврејско гробље.

Затим је професор посјетио и Брчко, гдје га је протојереј-ставрофор Славко Максимовић упознао са историјом јеврејског гробља и његовом дислокацијом 1989. године.  Посјетили су и два спомен обиљежја у Брчком. Прво се налази испред моста на ријеци Сави, на граници између БиХ и Хрватске, које је подигнуто у знак сјећања на Јевреје који су страдали на том мосту у току Другог свјетског рата. Друго спомен обиљежје се налази у кругу фабрике намјештаја и оно је подигнуто у знак сјећања на преко 100 јеврејских породица, које су бјежећи из Аустрије и Њемачке дошле у Брчко и ту дочекале почетак рата када су их поубијали нацисти и усташе.

У знак захвалности за указано гостопримство професор Гидеон Грајф уручио је позив епископу Фотију и делегацији коју он одреди за посјету Израелу.

Епархија зворничко-тузланска изражава захвалност Музеју Семберије у Бијељини и Гимназији Филип Вишњић из Бијељине, а посебно професорки Кармели Ракић и њеним ученицима на помоћи при реализацији посјете професора Гидеона Грајфа.

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ЛОГОР ЈАСЕНОВАЦ ДОЊА ГРАДИНА УСТАШЕ ДРУГИ СВЈЕТСКИ РАТ ГИДЕОН ГРАЈФ БИБЛИОТЕКА