ИЗАБРАН НОВИ ПРЕДСТОЈАТЕЉ ЈАПАНСКЕ АУТОНОМНЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

У Токију је 28. септембра 2023. године одржан ванредни сабор Јапанске аутономне православне цркве на коме је изабран њен нови Предстојатељ.

Архиепископ сендајски Серафим (Цудзие), местобљуститељ митрополијске столице Јапанске православне цркве, постао је новоизабрани Архиепископ Токија, митрополит свег Јапана.

У складу са Томосом о аутономији Јапанске православне цркве, који јој је издат 1970. године, Његова Светост патријарх московски и све Русије Кирил је 28. септембра 2023. својим указом одобрио избор и призвао Божји благослов на трудове новоизабраног предстојатеља.

* * *

Његово Високопреосвештенство митрополит Серафим је рођен 23. марта 1951. г. у граду Акити (Јапан). Године 1987. крштен је именом Андреј у част апостола Андреја Првозваног. Године 1990. дипломирао је на Токијској богословској академији.

Дана, 5. новембра 1989. г. рукоположен је за ђакона, а 18. августа 1991. г. за јереја. Радио је у канцеларији Токијске митрополије и служио је као инспектор Токијске богословске академије. Од августа 1993. г. служио је при Саборној цркви Васкрсења Христовог у Токију.  У  саборном храму Тројичко-Сергијеве лавре пострижен је у монаштво са именом Серафим у част светог Серафима Саровског 20. августа 1999. године.

Одлуком Светог Синода Руске православне цркве од 28. децембра 1999. године изабран је за епископа сендајског. Архијерејском хиротонијом, обављену 15. јануара 2000. године у Тројичком саборном храму Даниловског манастира у Москви, началствовао је Његова Светост патријарх московски и све Русије Алексије II.  8. јула 2012. године уздигнут је у достојанство архиепископа.

11. августа 2023. године, после упокојења митрополита токијског и свег Јапана Данила, изабран је за местобљуститеља митрополијске столице Јапанске православне цркве.

Извор: Ризница / Рatriarchia.ru

ЈАПАН РУСКА ЦРКВА