Бугарска: НОВИ УЏБЕНИЦИ ЗА ВЕРОНАУКУ

Бугарско Министарство просвете и науке уручило је 8. августа 2023. године званичне наредбе којима се одобравају синодски уџбеници „Религија – хришћанство – православље“ за 10. и 12. разред.

Потписаним наредбама министар просвете и науке проф. др Галин Цоков одобрио је последња два уџбеника Бугарске Православне Цркве из серије уџбеника за све школске разреде у Бугарској (1-12). Тако су нова два уџбеника уврштена на листу образовних књига, уџбеника и наставних средстава Министарства просвете и културе које се могу дистрибуирати и користити у систему школског образовања. Ово је историјски допринос Светог Синода Бугарске Патријаршије који обезбеђује комплетан пакет уџбеника за све степене и разреде школског образовања из предмета „Религија – хришћанство – православље“ након више од 75 година недостатка званичних наставних планова и програма и помагала прилагођених узрасту за тај наставни предмет.

Аутори уџбеника за 10. разред су протојереј проф. др Људмил Малев, протојереј др Павлин Сабев, проф. др Магдалена Легкоступ, проф. др Свилен Тутеков, проф. др Костадин Нушев и др Десислава Панајотова. Уџбеник истиче божанско учење Господа Исуса Христа, Васељенске саборе Православне Цркве као стубове у очувању догматске чистоте апостолске вере, допринос Светих отаца Цркве потврђивању православног хришћанског погледа на свет за верне кроз сва времена. У наставном градиву за 10. разред такође се истиче врхунски значај православља за обликовање културног идентитета бугарског народа и његова највећа духовна достигнућа. Такође се обраћа пажња на значај главних хришћанских празника у животу верника.

Аутори уџбеника за 12. разред су проф. др Димитар Попмаринов, проф. др Магдалена Легкоступ, др Десислава Панајотова и Красимира Ватева. Према постављеном наставном плану и програму, акценат ставља на актуелна питања као што су однос вере и знања, религије и екологије, личности и заједнице, Цркве и друштва, православља и културе, конфесионалне припадности и људских права.

Оба уџбеника имају за циљ јачање православног идентитета ученика који изучавају предмет „Религија – хришћанство – православље“, подстичући њихову добронамерност према људима различитих вера и уверења, према којима хришћани треба истовремено да испоље трезвеност, толеранцију и човекољубље.

Извор: Бугарска Патријаршија и СПЦ

БУГАРСКА ЦРКВА ВЈЕРОНАУКА