(ВИДЕО) УКРАЈИНСКИ АРХИЈЕРЕЈ ОСУЂЕН НА 5 ГОДИНА ЗАТВОРА

Његово Високопреосвештенство митрополит тулчински Јонатан осуђен је данас у Виничком суду, саопштавају из Тулчинске епархије.

Архијереј канонске Украјинске православне цркве осуђен је на 5 година затвора и конфискацију имовине због различитих наводних злочина против државе.

У међувремену, Његово Високопреосвештенство митрополит вишгородски Павле, игуман Кијевопечерске лавре, данас је коначно пуштен из притвора уз кауцију.

Митрополит Јонатан ће, међутим, до правоснажности пресуде бити држан у ноћном кућном притвору. Његово Високопреосвештенство је више пута негирао све оптужбе против њега и поднеће жалбу „на очигледно незакониту пресуду Градског суда у Виници“.

Митрополит Јонатан је проглашен кривим за злочине по четири члана кривичног закона:

1. оправдање, признање законитим, негирање оружане агресије Руске Федерације на Украјину, величање њених учесник;
  2. радње усмерене на насилну промену или рушење уставног поретка или преузимање државне власти;
  3. задирање у територијални интегритет и неповредивост Украјине, дистрибуција материјала који позивају на промену граница територије и државне границе Украјине;
  4. повреда једнаких права грађана у зависности од њихове расе, националности, регионалне припадности, верских уверења, инвалидитета и других основа.
Државни прогон митрополита Јонатана траје већ скоро годину дана, почевши од претреса његовог дома прошлог октобра, током којег украјинска служба безбедности тврди да је пронашла „прокремаљске“ летке.

Његово Високопреосвештенство је чак морао да се подвргне операцији на отвореном срцу прошлог новембра, у јеку државног прогона против њега.

Извор: Ризница
Извор: Оrthochristian.com
Повезана тема: ИЗЈАВА ПАТРИЈАРХА КИРИЛА ПОВОДОМ ОСУДЕ МИТРОПОЛИТА ТУЛЧИНСКОГ И БРАЦЛАВСКОГ ЈОНАТАНА

УКРАЈИНА УКРАЈИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА МИТРОПОЛИТ ЈОНАТАН