(ВИДЕО) ИГУМАН КИЈЕВОПЕЧЕРСКЕ ЛАВРЕ ПУШТЕН ИЗ ПРИТВОРА

Коначно, након вишемесечног неправедног држања у даноноћном кућном притвору, а затим у притворском центру, игуман Кијевскопечерске лавре пуштен је 7. августа уз кауцију.

Према речима адвоката Његовог Високопреосвештенства митрополита вишгородског и чернобилског Павла, протојереја Никите Чекмана, око 1.000 људи се пријавило да плати прекомерну кауцију за  Његово Високопреосвештенство од више од 900.000 долара (33.300.000 гривна), преноси Информационо-просветно одељење украјинске цркве.

Митрополит Павле је 30 година игуман Лавре, при чему је надгледао потпуну обнову светог манастира после година безбожног комунизма. Као што је случај са још неколико архијереја, власти оптужују митрополита Павла за подстицање верског непријатељства и оправдавање рата, иако тек треба да пруже доказе. Његово Високопреосвештенство је првобитно осуђено на кућни притвор и приморан да носи електронску наногицу још у априлу. Судови су му касније два пута продужавали кућни притвор, а 14. јула суд у Кијеву је дао јерарху притвор у истражном затвору или да измоли кауцију од скоро милион долара.

Верни народ је одмах организовао прикупљање средстава у име Митрополита и почело је прикупљање у Лаври, али су власти брзо угасиле ове напоре.

„Данашњи догађај је заједничка заслуга парохијана Украјинске православне цркве, који су доказали да ништа није немогуће“, рекао је о. рекао је Никита.

Митрополит Павле је у сузама захвалио на подршци Његовом Блаженству митрополиту кијевском и све Украјине Онуфрију, братству Лавре, заштитницима људских права, родбини и свим верницима:

Хвала вам на вашим молитвама, на вашем стрпљењу, љубави. Хвала онима који су дали депозит. Нека вам Господ пошаље добро здравље и вечно спасење. Најважније је, драга браћо и сестре, да чувамо веру, да останемо верни Богу, Цркви и својој земаљској отаџбини, која нас је васпитала, која нам данас даје могућност да се молимо и преживљавамо ова тешка времена која су дошла у наша земља.

Нажалост, истог дана када је митрополит Павле ослобођен, други архијереј канонске Цркве, Његово Високопреосвештенство митрополит тулчински Јонатан неправедно је осуђен на пет година затвора.

Извор: Ризница

Извор: Оrthochristian.com
Повезана тема: МОЛБА ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ ПОРФИРИЈА СВЕТСКИМ ЛИДЕРИМА: ЗАУЗМИТЕ СЕ ЗА ОСЛОБAЂAЊE МИТРОПOЛИТА ПАВЛА!

УКРАЈИНА МИТРОПОЛИТ ПАВЛЕ УКРАЈИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА