Патријарх Кирил: ОРУЖАНИ СУКОБ У УКРАЈИНИ ЈЕ ОДРАЗ ГЛОБАЛНОГ СУДАРА ЦИВИЛИЗАЦИЈА

Његова Светост патријарх московски и све Русије Кирил је 19. јула 2023. године, говорећи на пленарном заседању Архијерејског сабора  Руске православне цркве, које се одржава у Сергијевској Лаври Свете Тројице, изнео је своје виђење узрока садашњег оружаног сукоба у Украјини, преноси Патриархиа.ру.

Предстојатељ Руске православне цркве је изразио уверење да је садашњи оружани сукоб „одраз глобалног сукоба цивилизација” – „оне цивилизације  која се све више удаљава од темеља Богом заповеђеног живота и  цивилизације која настоји да те темеље очува, упркос вишегодишњим настојањима која су против ње предузимали идеолози апостазије“.

Његова Светост Патријарх је са жаљењем констатовао да су „ови идеолози успели да у овај сукоб увуку државни врх Украјине и људе који су у њој настањени и њиме били преварени“. „Тако је“, нагласио је Његова Светост, „изазван међусобни рат између једнокрвних и једноверних народа Русије и Украјине“.

„Значајно је,“ наставио је своју мисао, „да је, када се разбуктао ратни пожар, велики број страних плаћеника почео да учествује у непријатељствима на страни Украјине, често подржаваних од својих држава, које су јасно и недвосмислено заинтересоване за овај рат и снабдевање Украјином оружјем и одржавањем сукоба на многе друге начине. Другим речима, међусобни рат, који су изазивали и које још увек подржавају из страних центара, прерастао је у међународни, заправо, светски оружани сукоб.

Патријарх московски и све Русије Кирил са жаљењем је изјавио да је „овај сукоб већ изазвао многобројне жртве“.

„Порушени, понекад до темеља, градови, храмови, манастири. Читаве територије постају непогодне за живот!“, додао је Његова Светост.

„С дубоким болом доживљавам ово што се дешава, а посебно патњу и тугу мирних људи, тим пре што се са обе стране линије борбених дејстава налазе чеда једне Руске православне цркве“, рекао је и закључку патријарх Кирил.

Превод с руског редакција портала "Ризница"

РУСКА ЦРКВА ПАТРИЈАРХ ПАТРИЈАРХ КИРИЛ УКРАЈИНА САОПШТЕЊЕ