МПЦ - ПРОТЕСТ ПРОТИВ ЗАКОНСКИХ НАЦРТА О РОДНОМ ИДЕНТИТЕТУ

Свети синод Македонске православне цркве-Охридске архиепископије позива православне вернике и све заинтересоване грађане да се придруже мирном протесту против усвајања нацрта закона о родном идентитету.

Група верских великодостојникаа, међу којима је и предстојатељ МПЦ, Његово Блаженство архиепископ охридски Стефан, објавила је апел захтевајући повлачење законских нацрта, упозоравајући на њихову опасност по друштво.

„Сматрамо неприхватљивим правно признавање 'џендер/родног идентитета' у овим законима, као и збуњујућу разлику између пола, рода и родног идентитета. Услед њиховог усвајањг, уместо заштите, отвара се могућност дискриминације најугроженијих категорија — жена и деце“,  пишу архиепископ Стефан и други потписници.

Против законских нацрта у марту се изјаснио и Његово Преосвештенство епископ стобијски Јаков, викар Епархије струмичке, рекавши да родни идентитет уздиже душевно болесне изнад здравих.

Али, нажалост, глас верских предводника, који представљају 95% македонског становништва, није се чуо, а Собрање хита ка усвајању законâ, који посебно позивају на искорењивање одређених обичаја и традиција македонског народа.

Тако ће МПЦ крајем месеца одржати миран протест у Скопљу.

„Свети синод Македонске православне цркве-Охридске архиепископије, пажљиво је размотрио законске предлоге о регистрацији грађана и џендер равноправности и изражава посебно жаљење и забринутост што су надлежне институције игнорисале саопштење свих верских заједница, које представљају преко 95% становништва. Напротив, настављају са скраћеном процедуром која би прошла све скупштинске филтере, за потпуним усвајањем ових закона, за које још једном апелујемо да се повуку из процедуре, јер представљају озбиљну претњу друштву, а посебно његовој темељној целини – Породици.

Негативне последице оваквих закона већ се опажају у најстаријим демократским друштвима на свету, где су већ подложни озбиљној критици или одбијању.

Пратећи све догађаје и активне притиске за доношење ових закона, дубоко смо забринути и присиљени да морамо штитити и бранити породицу, а пре свега нашу децу.

Позивамо верни народ, грађанска удружења, организације и све симпатизере да нам се придруже у овој борби за достојанство, слободу и заштиту основних верских права, да заштитимо нашу веру и традицију од покушаја њиховог искорењивања, како је наведено у чл. 23. став 5. Нацрта закона, и да 29. јуна 2023. године у 18 часова изађемо на миран протест испред Саборне цркве Светог Климента Охридског у Скопљу против доношења ових закона.“

У члану 23. став 5. Предлога закона наводи се да Комисија за родну равноправност „иницира и промовише активности за друштвене и културне промене у циљу искорењивања предрасуда, стереотипа, обичаја, традиције и свих других штетних пракси у остваривању родне равноправности“.

Извор: Ризница

САОПШТЕЊЕ ЗАКОН ЛГБТ МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА