ПОСЛЕ ВИШЕ ОД 100 ГОДИНА НАЈПОЗНАТИЈА РУСКА ИКОНА ВРАЋЕНА У ВЛАСНИШТВО ЦРКВЕ

Услишавши вишеструке молбе православних верника, свештенства  и архијереја Руске православне цркве, председник Владимир Путин је одлучио да Цркви врати чудотворну икону Свете Тројице, коју је изобразио Свети Андреј Рубљов, преноси сајт Руске православне цркве.

Икона из 15. века вековима стајала је на иконостасу Саборне цркве Свете Тројице у Светој Тројице-Сергијевој лаври, коју је основао свети Сергије Радоњешки у 14. веку. Међутим, када су безбожници дошли на власт у Русији, уклонили су икону из манастира. Године 1929, после девет година проведених у музеју у Загорску (Сергијев Посад), пренета је у Третјаковску галерију у Москви, где је и остала.

Икона је први пут враћена у манастир у  јулу прошле године у част 600 година од обретења моштију Светог Сергија. Остала је неколико дана пре него што је враћен у музеј. Али сада се икона трајно враћа у своје обитавалиште.

По благослову Његове Светости патријарха московског и све Русије Кирила, икона Свете Тројице биће годину дана изложена за целивање у Саборном храму Христа Спаситеља у Москви, а затим ће бити враћена на своје историјско место на иконостасу Саборна црква Свете Тројице у Тројице-Сергијевој лаври.

Извор: Ризница / Оrthochristian.com

РУСКА ЦРКВА МОСКВА АНДРЕЈ РУБЉОВ ВЛАДИМИР ПУТИН