ЦАРИГРАДСКА ДЕЛЕГАЦИЈА У АТИНИ ПО УКРАЈИНСКОМ ПИТАЊУ

Делегацију Цариградске Патријаршије примио је 1. априла 2019. предстојатељ Јеладске Цркве архиепископ Јероним. Делегацију су сачињавали митрополит Француске Емануил, који је председавао „Сабором уједињења“ којим је створена расколничка Црква у Кијеву, и митрополит Амфилохије адријанопољски, који је на челу цариградског представништва у Атини отвореног уз сагласност архијереја Грчке Цркве.

Стране су у разговору „размениле гледишта и изразиле заједничку забринутост“. Предстојатељ Грчке Цркве је уверио високе представнике Васељенске Патријаршије да блиско прати црквено стање у Украјини и да ће његова Црква изразити своје званично гледиште на следећом пленарном заседању јерархије.

Иначе, Свети Архијерејски Сабор Грчке Цркве је раније дао у налог двема комисијама, догматској и канонској, да прате међуправославне и међухришћанске односе, а ову ствар да подробно испитају. Комисија ће најзад поднети своје препоруке Светом Архијерејском Сабору своје Цркве.

Извор: Orthochristian  (са енглеског Инфо служба СПЦ)