ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ САСТАО СЕ СА ПРЕДСЕДНИКОМ АЛЕКСАНДРОМ ВУЧИЋЕМ

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије састао се са Председником Републике Србије Александаром Вучићем у уторак, 27. децембра 2022. године, у просторијама Српске Патријаршије.

Фото: Марко Весић
Беседа Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија

Председник Републике Србије Александар Вучић

Патријарх и председник Вучић разговарали су, данас 27. децембра 2022. године, о тренутној ситуацији и заштити Срба на Косову и Метохији. Након састанка, коме је присуствовао и Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј, Патријарх и Председник су се обратили новинарима о дешавањима у протеклим данима на Косову и Метохији, а посебно о забрани Патријарху привремених пришнинских власти да пред Божић посети Косово и Метохију.

”Тамо је ситуација заиста веома озбиљна и тензије су досегле тачку из које могу да се отворе у путеве које нико од нас не жели. Сигурна је чињеница да само ми између себе, својим напорима можемо боље разумети једни друге, вековима на КиМ живе заједно Срби и Албанци. Срби су на КиМ 15 векова, са Албанцима живе заједно 5 векова. Ако постоји добра воља може се наћи пут у заједнички живот. У овом тренутку, без обзира што ми је био забрањен улазак на КиМ, ћу не чекајући много, бити са њима заједно на КиМ. Пећка патријаршија је за нас оно што је Ватикан за Католичку цркву. Замислите да неко без икаквог разлога, са неким комичним објашњењима забрани папи да дође у Ватикан. Читав свет би устао на ноге", рекао је патријарх Порфирије.

Председник Вучућ је посебно истакао да је ”коначни циљ избацивање Срба са Косова и Метохије и апсолутно непослушног српског народа са простора севера Косова”. Предсеник је напоменуо и да се воде интензивни разговори са представницима међународне заједнице: ”Са Лајчаком и Ескобаром и овог тренутка теку разговори, покушавамо да сачувамо мир и да дођемо до компромисног решења”.

Вучић је напоменуо и да су проблем ”српске барикаде, а они који су заједно са НАТО газили територијални интегритет Србије покушавају да га газе и данас, супротно резулуцији 1244 и свим другим споразумима, желе сукобе, јер им је важнији територијални интегритет Косова од живота Срба”.

”Неко хистерично инстистира на укљањању барикада, јер Албанцима у Приштини, а и делу међународне заједнице одговара протеривање Срба” изјавио је председник Србије Александар Вучић указавши да због јучерашње забране уласка на Косово и Метохију патријарха Порфирија, организована у режији приштинског режима, није наишла на оштру осуду Европе. ”То је њихова срамота, они не могу ни Цркву ни Патријарха да нам отму из душе”, закључио је Вучић додавши да смо кроз тај потез схватили да смо ми криви што имамо Православну Цркву и што Његова Светост жели да оде у Пећку патријаршију.

Председник се осврнуо и на синоћни разговор који је водио са патријархом Порфиријем до кога је дошло дошло након што је Патријарху забрањен улаз на Косово и Метохију од стране привремених власти у Приштини и након подизања борбене готовости Војске и полиције на највиши ниво: ”Ноћас смо до пола један разговарали. Упознао сам Патријарха са ситуацијом из више углова на северу Косова”.

Привремене приштинске власти забраниле су у недељу, 26. децембра 2022. године, Патријарху Порфирију да допутује пред велики празник Рођења Христовог, који прославља цео хришћански свет, допутује у Пећку Патријаршију, која је прво и вековно седиште Српске Православне Цркве и манастир коме је Патријарх игуман, тојест старешина.

Министарство спољних послова и дијаспоре привремених приштинских власти саопштило је да је добило захтев да се дозволи тродневна посета (26. – 28. децембар) Патријарха Порфирија, као и да је одговорено да посета може бити одобрена ”тек након што Српска Православна Црква осуди, односно огради се од деловања њених припадника који су отворено подржали барикаде на северу и криминалне групе”.

Извор: Радио Слово љубве

САОПШТЕЊЕ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ПРЕДСЕДНИК АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ