ГРУЗИЈСКИ ПАТРИЈАРХ НЕЋЕ ПУТОВАТИ У АМАН

Његова Светост грузијски патријарх-католикос Илија II неће присуствовати предстојећем братском састанку у Аману, у Јордану, на који позива Јерусалимска Патријаршија. Одговор патријарха Илије на енглеском језику на позив јерусалимског патријарха Његовог Блаженства Теофила од 7. фебруара 2020. објавио је сајт orthodoxia.info.

За разлику од грчких Цркава које не желе да учествују, патријарх Илија не учествује не из разлога што сматра да епископе може окупљати само Цариградски патријарх, већ зато што се, како пише, жељени резултат може постићи само ако сваки предстојатељ Цркве учествује у састанку.
„Али ако се та сагласност не може постићи, уздржаћемо се од доласка на скуп", пише Предстојатељ Грузије. Међутим, он уверава Јерусалимског патријарха да „врло добро разумемо да су Ваши напори условљени Вашом бригом о јединству у Цркви и Вашом жељом да помогнете у зацељивању рана“. Његова Светост такође уверава патријарха Теофила да „делимо Ваше гледиште и према збиљи садашњих околности, а у вези са проблематичним питањима, сматрамо да су овакав састанак и међусобна расправа веома неопходни“.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

ЈОРДАН АМАН ГРУЗИЈСКА ЦРКВА