(Најава) КВИЗ „ЋИРИЛИЦЕ ЧЕДО МОЈЕ“

У понедељак, 23.05.2022. године, у организацији СПКД „Просвјета“ Градски одбор Бијељина, организује се други квиз „Ћирилице чедо моје“, са почетком у 17 сати, у Епархијском културном центру Епархије зворничко-тузланске.

Од  1902. године, мисија Просвјете је школовање ђака и студената на простору БиХ. Визија је да се оснива велики број читаоница, библиотека, развија издавачка дјелатност и популаризује књига у народу ради просвјећивања народа.

У Просвјети су били активни многи значајни Срби из БиХ, укључујући Алексу Шантића, Петра Кочића и друге.

Поводом Дана словенске писмености и културе, који се у већини словенских земаља обиљежава 24. маја, у знак сјећања на светитеље Ћирила и Методија, који су 863. године, на позив кнеза Растислава, кренули у Моравску да међу западним Словенима шире хришћанство и писменост, Градски одбор Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ у Бијељини неколико посљедњих година у свој програм рада за мјесец мај укључује и организовање Дана ћирилице да би указао  на све израженије угрожавање ћириличког писма и на мјере које би требало предузимати да се оно заустави.

Баштинећи на овим принципима и поштујући наше великане, Градски одбор СПКД „Просвјета“ Бијељина у сарадњи са основним школама са подручја града Бијељина, организују други по реду квиз „Ћирилице, чедо моје“. Квиз ће се одржати 23. маја 2022. године са почетком у 17,00 часова у Епархијском културном центру Епархије зворничко-тузланске.

Предсједник Градског одбора СПКД "Просвјета" Бијељина, Славиша Микић, истиче да је значај ћирилице неупитан и неспоран, јер ћирилица представља темељни симбол српског националног идентитета. Заснована на принципу један глас - једно слово она у свјетским размјерама представља јединствено лингвистичко савршенство.

ГО СПКД "Просвјета" у свом прогараму очувања националне баштине борбу за очување ћирилице сматра приоритетним задатком. Као предсједник Градског одбора СПКД "Просвјета" Бијељина замолио је да сваки појединац у свом окружењу учини онолико колико може да се сачува ћирилица.

"Ћирилица је, колико веома старо писмо, толико лијепо и савршено, те заслужује да се њиме поносимо, а никако да га заборавимо. Немојте одустати од ћирилице, јер ако одустанемо од ћирилице одустали смо од самих себе, од својих предака и од својих потомака", истакао је Микић.

Идејни творац квиза, проф. др Срђан Лалић и потпредсједник Градског одбора, истакао је да је квиз једна у низу активности које СПКД „Просвјета“ из Бијељине, организује са циљем да се промовише култура, историја, традиција, обичаји и писмо нашег народа.

Уколико желимо да изградимо себе и свој став о животу, наш темељ треба да буде очување идентитета, кроз његовање културног наслеђа, поштовања историје и нашег писма.

Циљ квиза јесте да се код млађих нараштаја развије свијест о значају и вриједности ћириличног писма и историје српског народа на нашим просторима, како би се освјетлили видици будућим покољењима.

Ове године учешће су узеле следеће основне школе:

1.    ОШ „Кнез Иво од Семберије“ Бијељина
2.    ОШ „Свети Сава“ Бијељина
3.    ОШ „Вук Караџић“ Бијељина
4.    ОШ „Јован Дучић“ Бијељина
5.    ОШ „Петар Петровић Његош“ Велика Обарска
6.    ОШ „Дворови“ Дворови
7.    ОШ „Свети Сава“ Црњелово
8.    ОШ „Петар Кочић“ Бродац
9.    ОШ „Свети Сава“ Лопаре
10.  ОШ „Вук Караџић“ Беране, Црна Гора

Обиљежавање дана словенске писмености, ове године је богатији и за још једну активност. Конкретно, ради се о промоцији књиге „Ћирилицом пишем“ аутора Жељке Млађеновић, наставника српског језика у издању Градског одбора  СПКД „Просвјета“ Бијељина, чији је члан.

Порука Градског одбора је јасна: Увијек смо се борили и никада нећемо престати да се боримо за ћирилицу.

Одбор позива све ђаке, студенте и грађане са подручја Града Бијељина да подрже квиз, активности Просвјете и на тај начин изграде свој став о животу на темељу његовања културне баштине и историје нашег народа.

Извор: ИнфоБијељина

НАЈАВА