Гватемалска црква у џунгли привлачи неправославне суседе

Већ је почела изградња нове цркве у џунгли Гватемале а она привлачи пажњу чак и оних који нису православне вере, извештава о. Јован Чакос, мисионар Православне Цркве у Гватемали.
Управо вративши се из посете месту будуће православне цркве Светог Јована Крститеља у селу Лос Анхелес у региону Икскан, о. Јован пише да је „веома импресиониран, не само напретком, него и квалитетом радова. Без професионалних вештина и без детаљних архитектонских планова верници су успели да подигну диван објекат.”
У међувремену, ревносни православни хришћани моле се у привременој згради са земљаним подом, зидовима од дрвених дасака и лименим кровом, написао је о. Јован.
Средства за финансирање нове цркве потичу из грчке православне цркве Светог Јована Крститеља у Де Плеинсу, у Илиноју, где је о. Јован претходно служио и од једне неименоване хришћанске фондације, али су чак и локални грађани почели да подржавају подухват, иако су у почетку били скептични.
О. Јован пише да је пројекат изградње привукао мушкарце, жене и децу ове парохијске заједнице, преобликујући у рај њихову тропску џунглу у којој су се скривали током грађанског рата. Надају се да ће учинити парохију регионалним центром за ширење православне вере у Гватемали, где се православље иначе шири убрзано. Преко 300 сеоских цркава у планинама Гватемале и јужног Мексика већ су духовни дом многим хиљадама староседелаца Маја који су примили или се већ интересују за православну веру.
Цркву треба да освети митрополит мексички Атинагора грчке Митрополије Мексика, Централне Америке, Колумбије, Венецуеле и Карипских острва, која је под јурисдикцијом Васељенског Патријарха.
Извор: Православие.ру (превод - Информативна служба СПЦ)