БАЊА ЛУКА: ПРОМОВИСАНА КЊИГА „ТУЗЛА - ЗЛОЧИН БЕЗ КАЗНЕ И ЕГЗОДУС СРПСКОГ НАРОДА”

У Бањалуци је синоћ промовисана књига "Тузла - злочин без казне и егзодус српског народа", коју су приредили Перо Спасојевић, Петар Вујичић, Саша Мирић и Милан Минић.

Издавачи књиге су Завичајно удружење Тузлака у Бијељини, Министарство унутрашњих послова Републике Српске, Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Бањалука и Издавачка кућа Епархије зворничко-тузланске "Синај".

Фото: РТРС
Ово је прва књига из едиције "Свједоци страдања" чији је задатак да прикупљањем и публиковањем историјске документарне грађе о страдању Срба тузланске регије допринесе његовању културе сјећања да се не би догодила нова страдања.

Књига је објављена лани, у години у којој се навршило 30 година од егзодуса српског народа тузланске регије, а свједочи о злочину над припадницима ЈНА у Тузли 15. маја 1992. године и страдању српског народа тузланске регије током 20. вијека.

У књизи су објављени изводи из свједочења преживјелих припадника ЈНА, као и бројни документи који доказују да је напад на маршевску колону ЈНА у Тузли био унапријед припремљен и извршен према ратном плану тузланског руководства, са трагичним посљедицама по припаднике ЈНА и српски народ.

У нападу муслиманско-хрватских екстремиста на маршевску колону ЈНА у Тузли 15. маја 1992. године убијена су 54 припадника ЈНА. У рату 1992-95. године смртно је страдало 1.265 Срба тузланске регије, а око 80.000 Срба протјерано је са тог простора.

Академик Неђо Ђурић рекао је на промоцији да су у књизи представљени стварни догађаји који су се десили у Тузли, као и у Добровољачкој улици у Сарајеву и који се не смију заборавити.

Ђурић је истакао да је важно што се о овим догађајима говори у Академији наука и умјетности Републике Српске.

Рецензент, професор историје Горан Латиновић рекао је да је књига изузетно богато документована и да представља велики допринос познавању историје Одбрамбено-отаџбинског рата и страдања српског народа.

"Сама чињеница да су институције стале иза ове књиге и да је промовишемо у Академији наука и умјетности је најбољи показатељ њеног значаја", оцијенио је Латиновић.

Главни и одговорни уредник издавачке куће Епархије зворничко-тузланске ''Синај'' из  Бијељине Бојан Чечар појаснио је да је прича у књизи концентрисана на Тузланску колону и страдања војника 1992. године, а смјештена је у шири историјски контекст цикличног понављања догађаја на овим просторима.

- Нама је потребно да развијамо мудрост, а та мудрост је управо развијање културе сјећања на злочине, страдања, све актере, учеснике, жртве, како би се подигла свијест у народу да би се у ближој или даљој будућности овакви догађаји предуприједили - навео је Чечар.

Он је рекао да је тема и страдање Епархије зворничко-тузланске, те додао да се у књизи подсјећа и на бројне цркве и манастире који су у протеклом рату били оскрнављени, порушени и девастирани.

Покровитељи књиге "Тузла - злочин без казне и егзодус српског народа" су Влада Републике Српске, Епархија зворничко-тузланска и град Бијељина.

Извор: РТРС

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ОДБРАМБЕНО ОТАЏБИНСКИ РАТ ТУЗЛА ИЗДАВАЧКА КУЋА СИНАЈ КЊИГА БАЊА ЛУКА