СИЈЕКОВАЦ: 30 ГОДИНА ОД РАТНОГ ЗЛОЧИНА НАД СРПСКИМ ЦИВИЛИМА

Данас 26. марта, када наша Света Црква слави молитвени спомен на пренос моштију светог Никифора, патријарха цариградског, у спомен храму Свете великомученице Марине у Сијековцу, служена је Света литургија.

Светом сабрању је, по благослову Преосвећеног Владике Фотија, началствовао протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић, архијерејски намјесник дервентски, уз саслужење протојереја-ставрофора Мирослава Живковића, пароха парохије друге бродске, протојереја-ставрофора Драгана Зарића, пароха лужанског и ђакона Горана Марјановића.

Послије литургије испред Спомен-крста у порти храма, служен је помен парастос за невино пострадале мјештане Сијековца који су на данашњи дан прије 30 година пострадали од стране хрватско-муслиманских војних јединица.

Парастосу и полагању вијенаца присуствовао је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик,предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић,  министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Душко Милуновић, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Kојић, те делегација Народне скупштине, затим посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Сања Вулић, начелник општине Брод Зоран Видић, те представници осталих институција и организација, као и бројни грађани.

У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ за сат времена убијено је деветоро Срба, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић.

Припадници регуларне Хрватске војске, заједно са паравојним хрватско-муслиманским јединицама из БиХ и Хрватске, су 26. марта 1992. године у Сијековцу убили девет српских цивила, а наредних дана још 37 Срба.

У Сијековцу је током 1992. године убијено 46 српских цивила, наводи се у документима Борачке организације Брод.

Окупација хрватских снага прекинута је 7. октобра 1992. године, када је генерал Славко Лисица пажљиво осмишљеном војном акцијом ослободио подручје општине Брод.

Обиљежавање организује Одбор Владе Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Извор: Посавске новости

ДАН СЈЕЋАЊА СИЈЕКОВАЦ ПОМЕН ПАРАСТОС БРОД СТРАДАЊЕ СРБА МИЛОРАД ДОДИК ЖЕЉКА ЦВИЈАНОВИЋ ЗОРАН ВИДИЋ